Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

10 TOP LGBT-friendly destinací dle Lonely Planet

Neděle, 26. Říjen, 2014

kridlo

Které destinace doporučuje z hlediska přístupu k LGBT komunitě největší světový vydavatel cestovních průvodců Lonely Planet?

1. Kodaň, Dánsko

Dánsko je jedním z průkopnických států z pohledu vývoje práv LGBT osob. Bylo prvním státem na světě, který zavedl v roce 1989 partnerství osob stejného pohlaví. Metropole Dánska Kodaň nabízí ideální kombinaci gay friendly prostředí, úžasné atmosféry starého města a přístavu, množství kvalitního a stylového ubytování a v neposlední řadě i slušný výběr gay barů/klubů. Pro zajímavost – zdejší bar Centralhjørnet je zřejmě nejstarším gay barem na světě – otevřeným již v 50. letech minulého století.
Krásný výhled na město nabízí 105 metrů vysoká věž místní radnice. Přilehlé náměstí bylo letos přejmenováno na „Duhové náměstí“ (Regnbuepladsen) podle symbolu LGBT komunity – duhové vlajky.
Cestovat do Kodaně z ČR je možné jak letecky, tak i vlakem či autobusem. Letecká doprava je samozřejmě nejrychlejší, nicméně vlaková či autobusová alternativa také není špatná, nabízí výrazně nižší cenu a cestovní dobu kolem 11-12 hodin.

2. Nový Zealand

Země Hobita (nebo také „dlouhého bílého oblaku“) jako první na světě uvedla do praxe obchodní označení „Gay/Lesbian Friendly“ v roce 1998 a tato značka je hojně ve službách využívána. Je proto velmi snadné při hledání ubytování a dalších aktivit vybírat dle deklarovaného přístupu k LGBT komunitě. Od roku 2013 má Nový Zealand uzákoněno plnohodnotné manželství osob stejného pohlaví a od té doby ještě aktivněji cílí na LGBT turisty.
Nový Zealand nabízí především dechberoucí přírodu, rozmanité možnosti sportovního vyžití a pro cestovatele z Evropy i atraktivní „obrácená“ roční období – tedy léto v době naší zimy a naopak.
Letenky na Nový Zealand nepatří k nejlevnějším, běžně se pohybují kolem 25-30 tísíc Kč. Nicméně v akcích se dají pořídit i někde těsně nad 20.000,- Kč za zpáteční spojení.

3. Toronto, Kanada

Kanada je bezesporu v Americe neprogresivnější zemí v oblasti LGBT práv a Toronto je jejím srdcem. Hlavní část gay života se zde odehráva v „The Village“ – v oblasti ulic Church street a Wellesley street. Zde najdete množství gay podniků od barů, přes kluby a obchody, až po gay atletické centrum.
Do Kanady se dá dostat letecky poměrně snadno, ceny letenek se běžně pohybují v rozmezí 13-17 tisíc Kč a dobrou zprávou je, že občané ČR již nepotřebují ke vstupu vízum.

Church and Wellesley Streets

4. Palm Springs, USA

Slunečný ráj v Kalifornii, kde si můžete užívat sluníčka i specializovaných služeb pro LGBT komunitu po celý rok. Přitom je Palm Springs pouhé 2 hodiny jízdy od Los Angeles. Palm Springs nabízí návštěvníkům úžasnou škálu outdoorových aktivit, skvělé nakupování v obchodech, kvalitní restaurace a také velmi oblíbené lenošení u luxusních bazénů. Palm Springs je zřejmě letoviskem s největší koncentrací ubytovacích zařízení pouze pro muže či ženy na světě. Lonely Planet dává jako tip Escape Resort pro muže a Casitas Laquita pro ženy.
Letenky na západní pobřeží USA se cenově pohybují kolem 13-17 tisíc Kč a již několik let nepotřebují občané ČR vízum, postačuje vyplnění online dostazníku ESTA.

5. Sitges, Španělsko

Pokud je pro vás USA příliš vzdálená destinace, nabízí Lonely Planet španělské Sitges. Vyhlášené gay letovisko kousek od Barcelony nabízí nepřeberné množstí gay barů a klubů (včetně nejstarší španělské gay diskotéky, otevřené již v roce 1980), krásné pláže (včetně nudistických) a báječné počasí od dubna do října. Tradiční Sitges Gay Pride se koná vždy v červnu a městečko se v tu dobu stává na 5 dní centrem gay života ve Španělsku.
Dostupnost Sitges z Prahy je poměrně snadná, letecky není problém se dostat do Barcelony za ceny kolem 3-5 tisíc Kč a poté to je již jen 35 km jihozápadně. Mezi Sitges a Barcelonou je velmi frekventované vlakové spojení, umožňující velmi snadné výlety.

6. Berlín, Německo

Německou metropoli snad ani není nutno představovat, zdejší LGBT život je snad pestřejší, než duhová vlajka :-). Máte-li nějakou sexuální úchylku či fetiš, pak jistě v Berlíně dle Lonely Planet narazíte na sobě blízké :-). A nejbarevnější je Berlín v průběhu CSD Berlin – Pride týdne, završeného tradičním průvodem, kterého se účastní pravidelně přes 100 tisíc lidí.
Do Berlína se snadno a levně dopravíte vlakem či autobusem, ceny zpátečních jízdenek se pohybují kolem 1500 Kč a cesta trvá 4,5 hodiny.

7. Skiathos a Mykonos, Řecko

Řecké ostrovy jsou tradičním cílem dovolených i mezi českými turisty, zkuste se zaměřit na tyto 2 „LGBT“ ostrůvky. Zdejší krásné písečné pláže a křišťálově čistá voda doslova lákají k návštěvě.
V případě těchto destinací je asi nejlepší cestou výběr dovolené od některé ze zavedených cestovních kanceláří.

8. New York, USA

Big Apple, jak se New York často přezdívá, patří mezi „MUST visit“ destinace snad každého cestovatele. Noční život, nákupy, kultura, spousta atrakcí a rozmanitý život LGBT komunity – to vše New York nabízí.
Letecká dostupnost New Yorku je z ČR velmi dobrá a ceny často padají až k částkám kolem 10.000,- Kč za zpáteční letenku.

9. Reykjavik, Island

Island se pyšní nejseverněji položeným hlavním městem světa a také jednou nejtolerantnějších společností na světě. Zdejší Gay Pride March bude příští rok již 17. v pořadí, což z něj dělá jednu z nejstarších Gay Pride na světě. LGBT práva jsou na Islandu postavena na stejnou úroveň, jako práva heterosexuálů – tedy včetně plnohodnotného manželství.
Jinak je Island zemí lákající turisty především na krásy zdejší přírody.
Letenky na Island z ČR se pohybují nad 10.000,- Kč, v případě cestování více osob se vyplatí dojet na některé letiště v Německu autem a pokračovat letecky za ceny kolem 6-8 tisíc Kč za zpáteční letenku.

10. Montevideo, Uruguay

Umístění Montevidea mezi elitu LGBT míst je poněkud kontroverzní, jelikož všeobecně země střední a jižní Ameriky jsou spíše konzervativní. Ale Uruguay patří mezi progresivnější země, od roku 2013 je zde uzákoněno manželství osob stejného pohlaví a atmosféra v hlavním městě Montevideu je velmi uvolněná. Nicméně nedoporučuje se příliš dávat svoji sexuální orientaci najevo na veřejnosti.
Letenky do Uruguaye nepatří k nejlevnějším, počítejte s cenami mezi 15 a 20 tisíc Kč.

Zdroj: Lonely Planet

Jiří Koubek

Tagy:Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem