Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

19. nejmocnější muž světa je GAY! A řídí Apple!

Čtvrtek, 30. Říjen, 2014

tim_title

Tim Cook, šéf společnosti Apple prohlásil: „Jsem hrdý, že jsem gay!“ Stal se tak nejspíše na dlouhou dobu nejmocnějším vyoutovaným gayem světa (loni ho magazín Forbes pasoval na 19. místo žebříčku nejmocnějších lidí). Zároveň je (zatím) jediným mezi řediteli tisícovky největších společností v USA. Svoji sexuální orientaci veřejně odhalil v textu zveřejněném ve čtvrtek ráno na webu Bloomberg Businessweek.

Ač se o Timu Cookovi již několik let proslýchalo, že je gay, v byznys sféře udržoval svoji sexuální orientaci v soukromí. I když k mnoha lidem byl dle vlastních slov otevřený a mnoho kolegů ve společnosti Apple o něm vědělo, že je gay. A přitom to dle jeho názoru nemělo vliv na vzájemnou spolupráci a ani na to, jak se k němu dotyční chovali.

tim_cook„Mám to štěstí pracovat pro firmu, která miluje kreativitu a novátorství a ví, že ty mohou vzkvétat pouze pokud přijímáte rozdílnost lidí. Ne každý má takové štěstí.“ Zhodnotil Cook své pracovní prostředí. „I když jsem nikdy nepopíral svoji sexualitu, veřejně se k ní přiznávám až nyní. Takže to řeknu jasně: Jsem hrdý na to, že jsem gay. A domnívám se, že být gayem je jeden z největších darů, které mi Bůh dal.“

V textu Cook zmiňuje, že být gay mu umožnilo lépe pochopit to, co znamená být v menšině. Rozhodně se nepovažuje za aktivistu, ale na druhou stranu si uvědomuje, že pro spoustu lidí je velmi těžké se vyoutovat. A tak si řekl, že možná pokud se vyoutuje nejvyšší muž společnosti Apple, pomůže tím některým lidem vyrovnat se s tím, kým jsou, osamělým lidem přinese útěchu nebo inspiruje jiné, aby vytrvali v boji za rovnoprávnost. Cook připouští, že ani pro něj to nebylo zrovna snadné, vlastní soukromí považuje za velmi důležité. Píše, že dnešním dnem se pro něj vlastně nic nemění, i nadále chce být tím nejlepším šéfem společnosti Apple.

Veřejný coming out není prvním „aktivistickým“ počinem šéfa Applu. Již mnohokrát se postavil na stranu LGBT komunity, či ji veřejně podporoval. Nedávno se nechal slyšet, že je velmi zklamán velmi pomalým postupem v přijímání zákonů zajišťujících rovnoprávnost LGBT osob v jeho domovském státě Alabama. Dalším příkladem může být jeho loňský projev v OSN na téma diskriminace a rasismus.

Tim Cook se narodil 1. listopadu 1960 (v sobotu oslaví 54. narozeniny), ve společnosti Apple pracuje od roku 1998, nastoupil krátce po návratu Steva Jobse do vedení firmy. Předtím pracoval 12 let pro jiného významného hráče na trhu IT – společnost IBM. V roce 2002 se stal výkonným viceprezidentem pro celosvětový prodej a provoz, od roku 2007 pak byl provozníh ředitel a po rezignaci Steva Jobse ze zdravotních důvodů 25. srpna 2011 nastoupil na nejvyšší pozici generálního ředitele.

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem