Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Aby s námi nebyl ámen – přijedou Sestry věčné radosti

Středa, 20. Červenec, 2016

titulka_sisters

Lepší si dávat pozor, než pak litovat. Proto i letos bude jedním z hlavních témat Prague Pride prevence HIV. Do Prahy přivezeme velmi speciálního hosta/hostku: vystoupí sestra Vish, celým jménem sestra Vicious Power Hungry Bitch, jedna ze zakladatelek řádu Sester věčné radosti. Ten vznikl v teplém San Franciscu v roce 1979. Začalo to vypůjčením hábitů zesnulých řádových sester na základě drobné lži, že budou použity jako kostýmy pro muzikál Za zvuků hudby. Otcové-zakladatelé v nich okamžitě prorazili s drag show v gay klubech a tím začala dlouhá historie „řádu“ bojujícího proti homofobii a šířícího osvětu v otázkách HIV.

Sestru Vish bude v Praze doprovázet další sanfranciská členka řádu sestra Roma. Poznáte je snadno. Budou na sobě mít výrazné kostýmy, zpravidla dost velkou vrstvu bílého make-upu a s sebou nosí košíčky s letáčky a kondomy. Určitě se u nich zastavte a přispějte na boj proti HIV. Budete mít z toho (věčnou) radost.

Kde všude můžete sestry potkat?

Sestra Vish vystoupí na středečních inspirativních hovorech Pride Voices. Pokud se chcete dozvědět o soukromém životě sester (a my to můžeme jen doporučit), zamiřte do Švandova divadla na dokumentární film Sestry, který sleduje osudy členek tohoto řádu po celém světě. Nakonec se tu setkáte i se sestrami přímo z Ameriky, a to rovnou z jejich nejstaršího „kláštera“.

Nenechte si také ujet Duhovou tramvaj. Ta bude projíždět Prahou ve středu od dvou do šesti odpoledne. Ti, kteří si naskočí nejrychleji, dostanou dárek. Jízdné je samozřejmě zdarma, možná rovnou k nezaplacení, protože i zde budou sestry jak z Česka, tak z USA.

Pokud byste chtěli se sestrami debatovat, zavítejte v pátek do Pride Housu, kde se zúčastní diskuze Jde to i jinak o různých přístupech k prevenci HIV v zahraničí. Jsou to odbornice na slovo vzaté a bez předsudků.

Sestru Romu pak potkáte i na tradičním Pride quizu v oblíbeném baru Saints.

Po celou dobu festivalu a ještě i po něm bude v Pride House probíhat výstava portrétů sester od české fotografky Jany Ašenbrennerové, která žije v San Franciscu, tedy rovnou ve svatém městě tohoto řádu. Určitě se tam stavte, každá sestra je totiž naprostým originálem, kde se make-upu a kostýmům meze nekladou.

Pozitivní i kritické diskuse

A protože prevence neznamená jen debatovat, máme připravený ten nejakčnější workshop, jaký jste kdy zažili – Safer sex, na kterém byste neměli chybět. Koneckonců to děláte pro své zdraví. Naučíte se vybrat ten správný kondom, nasadit ho ústy a dozvíte se také o způsobu, jak se před HIV ještě narychlo ochránit, když ochrana selže.

Spolek Charlie pořádá během Prague Pride hned několik diskusí z cyklu Queer Emancipace – jedna z nich bude na téma Epidemie. Přijďte diskutovat s Jakubem Tomšejem z České společnosti AIDS pomoc  o vyhrocených náladách ve společnosti v souvislosti s virem.

Testování zdarma

Teorie je fajn, ale zaměřme se i na praxi. Také letos se můžete nechat zdarma otestovat. Ve čtvrtek bude testovací sanitka parkovat od 17 do 21 hodin na Andělu, v sobotu budete moci využít rovnou tři testovací místa na Letné. Testy zdarma budou probíhat také v pondělí od 16 do 19 hodin a ve středu od 9 do 12 hodin v Domě světla v Karlíně.

Více informací o programu Prague Pride na www.praguepride.cz

Sanitka_HIV_testovani_Jana-Braunová-600x401

Fronta na HIV test zdarma. Foto: Jana Braunová

Jiří Koubek

Tagy: , , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem