Jedna z nejúspěšnějších českých zpěvaček posledních let, ANETA LANGEROVÁ, zažívá týdny nelehkého mediálního tlaku. Bulvár se předhání v přinášení důkazů o její citové a sexuální orientaci, ke které se zpěvačka zatím nepřihlásila. Je to tak ale doopravdy? Nepřichází coming out Anety právě v těchto dnech?

Po vítězství v soutěži Česko hledá Superstar Aneta zbořila veškeré mýty o tom, že je v české pop music nadlouho všechno rozdané. Ukázala, že umí nejenom zpívat, ale že je schopná si popularitu a přízeň publika udržet více než jednu sezónu, což se ostatním finalistům soutěže, až na Sámera Issu, nepodařilo.

Přestože dokázala svoji slávu výborně marketingově využít (stala se tváří kampaně na i-pod), nikdy nepatřila k těm idolům, kteří se se vším svěřují tisku. O jejím soukromí vlastně nic nevíme. Pouze to, že v dospívání přišla o maminku  a má bratra, který je jejím manažerem. Není ten typ umělců, o kterých denně čteme, kde byli na dovolené, co tam jedli, kam se podívali a jestli bylo moře studené. Ne, nic takového k Anetě nepatří.

Mediální odstup samozřejmě prospívá záhadnosti image a vzbuzuje ještě větší hlad po informacích. Může ale krátkodobě způsobit i divácký propad, což se částečně ukázalo při jejím loňském turné. Tehdy musela několik koncertů odvolat pro neuspokojivý prodej vstupenek. I přes první neúspěch Aneta zůstává skvělou zpěvačkou s vysokým kreditem, která si prostě nechce zahrávat s lacinou slávou.

Letos, kdy spadla z prvních míst čtenářských anket, ale udržela si vítězství v profesionální soutěži Anděl, se do ní pustily média ostře: začaly spekulovat, jestli je nebo není lesba.

Reakce Anety byla jednoznačná: po mém soukromí nikomu nic není. Bylo jasné, že s takovou odpovědí se bulvár nesmíří a bude o to víc koukat klíčovou dírkou, aby našel důkazy. Aneta jim podle všeho vytře zrak. Dnes, 9. května 2008, zazpívá na NEJEN lesbickém kulturním festivalu eLnadruhou. Samotná účast Anety Langerové na festivalu pořádaném občanským sdružením eLnadruhou, které  zastupuje zájmy lesbických, bisexuálních a transsexuálních žen,nemusí znamenat, že je také lesbické orientace. Minimálně však značí, že vůči lesbické minoritě nemá žádné předsudky, že je gay/lesbien friendly. Pro její případný coming out je takový krok velmi dobré znamení. Česká gay a lesbická komunita považuje už dávno Anetu Langerovou za jeden ze svých symbolů a přijetí účinkování na festivalu eLnadruhou její význam ještě posiluje.

Druhou možností, proč Aneta 9. května zazpívá, je její tichý coming out. Pokud je opravdu lesbické orientace, má na festivalu jedinečnou šanci se nenápadně, ve svém introvertním stylu, k minoritě přihlásit. Podobně jako oscarová herečka Jodie Foster našla příležitost kultivovaně a neskandálně odhalit svoje zaměření, může i Aneta dát citlivě najevo, jakým směrem bije její srdce. Pravdou je, že jsou to právě lesbické ženy, které s coming outem nepřicházejí nijak velkolepě. Gayové jsou často extrovertnější. Například Elton John nebo Fredie Mercury svoji orientaci nezakrývali ani trochu. Mezi lesbickými ženami je to jiné. Pouze moderátorka Ellen DeGeneres a Martina Navrátilová, jedny z nejúspěšnějších lesbických žen světa, o svém zaměření otevřeně hovoří a angažují se v gay hnutí. Spousta jiných ale o své sexualitě nemá potřebu mluvit. To by mohl být případ i Anety.

Aťje to tedy s orientací Anety Langerové jakkoli, její vystoupení na festivalu eLnadruhou je pro gay a lesbickou minoritu pozitivním znamením. Buď nám dává najevo, že je gay/lesbien friendly anebo vysílá signál, že patří k nám. Za obojí, ať už platí první nebo druhá možnost, jí děkujeme!

Janis Sidovský