Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Během Prague Pride se nechalo zdarma otestovat 294 lidí na infekci HIV

Úterý, 19. Srpen, 2014

sanitka1

Zájemci a zájemkyně se mohli nechat otestovat v pondělí a ve středu v karlínském Domě světla, ale také ve čtvrtek a v pátek na Malé straně a v sobotu na Letné. Testy byly anonymní a lidé se nemuseli předem objednávat.

Neziskové organizace Česká společnost AIDS pomoc, z.s. (ČSAP) a ROZKOŠ bez RIZIKA (R-R) podpořily festival Prague Pride bezplatným testováním na HIV.

Zájem účastníků Prague Pride o testování byl opravdu veliký a zejména v sobotu zcela přesahoval kapacitu testovací sanitky. Celkem bylo realizováno 298 odběrů, z toho 294 odběrů bylo na test na HIV a 4 odběry na test na syfilis. Z 294 krevních odběrů bylo 171 uskutečněno v mobilní sanitce R-R a 123 odběrů ve zdravotnické zařízení ČSAP – v Domě světla. „Musíme se některým zájemcům o test omluvit, že jsme je zejména v sobotu na Letné z kapacitních důvodů nestihli obsloužit. Zájem o test byl veliký a před sanitkou stála nepřetržitě celý festival fronta, což mohlo další zájemce odrazovat,“ říká Jiří Pavlát z ČSAP. Ředitelka R-R Hana Malinová doplňuje: „Aktuálním impulsem k účasti naší organizace na festivalu Prague Pride je nárůst výskytu HIV v České republice a to obzvláště v posledních dvou letech. V minulosti R-R už několikrát spolupracovala s lidmi z LGBT komunity.“

Nestihli jste na test zajit?

Pokud jste nestihli na test na HIV zajít během Prague Pride, máte možnost nechat se otestovat v ambulancích ČSAP v Praze a v Ostravě. V Praze každé pondělí odpoledne a ve středu dopoledne v Domě světla, v Ostravě každý čtvrtek odpoledne v přízemí infekční kliniky Fakultní nemocnice v Porubě. V Brně a Českých Budějovicích je možné využít nabídku center ROZKOŠE bez RIZIKA, která provádí anonymní testování za poplatek 250 Kč. Všechna místa, kde se v České republice můžete nechat otestovat, včetně provozní doby a ceny testu najdete na www.hiv-testovani.cz.

Festival Prague Pride byl letos již čtvrtým v pořadí, testování na HIV se v rámci něj konalo poprvé. Hlavním letošním tématem je podpora LGBT komunit z východních zemí, které pochody hrdosti a podobné veřejné akce mít nemohou.

Česká společnost AIDS pomoc vznikla koncem roku 1989 jako iniciativa ze strany blízkých, známých a rodin HIV pozitivních občanů, s cílem jim prakticky pomáhat při řešení každodenních komplikací, které infekce HIV přinášela. Práce sdružení se postupně rozšířila i o prevenci a osvětu a do její činnosti se zapojil i větší počet samotných HIV pozitivních osob. Významným milníkem v naší činnosti bylo vybudování sociálně-azylového centra Dům světla koncem 90.let, od kdy ČSAP nabízí rovněž bezplatné anonymní testování na HIV a azylové a ubytovací služby pro HIV+ osoby. V nedávné době sdružení rozšířilo svou činnost i na oblast právní pomoci v případech diskriminace HIV pozitivních osob a na snižování společenského stigmatu, který s sebou HIV infekce může přinášet. Více na: http://www.aids-pomoc.cz/.

ROZKOŠ bez RIZIKA existuje přes dvacet let. Cílem organizace je prevence, diagnostika a léčba sexuálně přenosných infekcí a snížení negativních sociálních důsledků spojených s provozováním sexuální práce. Cílovou skupinou jsou osoby s rizikovějším sexuálním chováním a životním stylem. Jde převážně o ženy poskytující placené sexuální služby. V současné době má R-R tři pobočky, devět týmů pracujících ve dvanácti krajích České republiky a k dispozici mobilní ambulanci − sanitku s malou gynekologicko-venerologickou ordinací. Sdružení pravidelně pořádá akce pro veřejnost, např. AIDS DAY (1. prosinec), kdy nabízí poradenství a testování na HIV zdarma, dále organizuje besedy, přednášky spojené nejen s tématem prostituce (prevence násilí, sexuální asistence apod.). Při R-R působí i amatérský divadelní spolek Rozkoš. Více na www.rozkosbezrizika.cz.

Testování v rámci festivalu Prague Pride 2014 podpořila společnost Laboservis, která na akci věnovala rychlotesty.

Jiří Koubek

Tagy: , , , , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem