Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

bePROUD 2014: Anticena pro homofobního kněze

Středa, 6. Květen, 2015

titulka

Nominace na ceny bePROUD 2014: kdo LGBT komunitu podpořil a kdo jí naopak poškodil?

Již tradičně se předávání nejprestižnějších cen v LGBT komunitě uskuteční v předvečer Mezinárodního dne proti homofobii a transfobii, tedy 16. května od 20 hodin v pražském Clubu MECCA.

A na co se můžeme tešit? Režie večera se ujal zkušený Lumír Olšovský, akcí budou provázet osvědčené moderátorky rádia City a rádia Expres FM Iva Lecká a Bára Hacsi. O pěvecká vystoupení se postarají Honza Bendig, Eliška Ochmanová a Míša Nosková, letos nominovaná na cenu Thálie. Dámy spolu zazpívají lesbický duet z úspěšného muzikálu RENT.

Také v letošním, již čtvrtém ročníku udílení cen bePROUD bude uděleno pět cen.

Cena bePROUD za celoživotní přínos

Vítězkou této kategorie, která vzešla z hlasování kolegia organizace Společnost pro queer paměť (SPQP), jejímž cílem je vytvořit základy pro možný budoucí vznik muzea a archivu, které by shromažďovaly věcné doklady, písemné dokumenty i záznamy příběhů, odborně je zpracovávat a zpřístupňovat je veřejnosti a Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD), se stala Olga Pechová.  Kolegium své rozhodnutí zdůvodňuje takto: „Chtěli jsme vyzdvihnout význam její činnosti v oblasti diskriminace v souvislosti se sexuální orientací a identitou, jakožto také za její aktivitu v oblasti osvěty, především na školách“.

Cena bePROUD za počin roku

V této kategorii je nominováno pět aktivit a vítěz bude odtajněn až během předávání cen. V nominacích jsou zastoupena dvě divadelní představení, konkrétně Dresscode: Amis a Amil, pražského A studia Rubín a představení Mladoboleslavského městského divadla s názvem Úplné zatmění. Dále byl z veřejných nominací Radou PROUDu vybrán mezi nominované workshop LGBT Romů, který pořádala organizace Ara Art, Příběhy duhových rodin, které zveřejňoval on-line magazín Boyler.cz a v neposlední řadě Febiofest, respektive jeho duhová sekce Jiný břeh.

Mediální cena bePROUD

Zde je již také jasno.  Cenu si odnese seriál z produkce HBO Česká republika „Až po uši“, který režíroval Jan Hřebejk a v němž se objevila řada českých a slovenských herců. Jmenujme Jitku Čvančarovou, Annu Geislerovou, Hynka Čermáka, Annu Polívkovou nebo Janu Kolesárovou. Porota ocenila civilní přístup k zobrazení LGBT vztahů bez jakékoliv snahy o jejich karikaturizaci.

Duhová anticena protiPROUD

Za své homofobní, negativní stereotypy rozšiřující výroky jí získává katolický kněz Marián Benko. Nominace byly veřejné, ze seznamu pak vítěze vybírala Rada PROUDu.

Cena bePROUD Zaměstnavatel roku

Poslední cena bePROUD je připravena pro Zaměstnavatele roku. Tím se stane firma, které je vůči svým LGBT zaměstnancům a zaměstnankyním přátelská a vstřícná. Pro získání ceny musely firmy vyplnit on-line dotazník, který vyhodnocují tři odborné hodnotitelky.

Vstupenky na slavnostní předávání cen bePROUD za rok 2014 je možné zajistit na stránkách www.beproud.cz

Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1420497691591296/

Jiří Koubek

Tagy:Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem