Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Berlínskému starostovi zlomilo vaz nové letiště

Čtvrtek, 28. Srpen, 2014

Wowereit_large

Jeden z prvních vyoutovaných gay politiků v Německu, šedesátiletý starosta Berlína Klaus Wowereit oznámil, že odstupuje ze své funkce po 13 letech v úřadu.

Klaus Wowereit (60) byl úspěšný, oblíbený, nikdo neměl problém s jeho sexuální orientací a zdálo se, že jeho popularita je nezlomná. Pak ale přišly problémy, především s totálním fiaskem projektu nového hlavního berlínského letiště, pojmenovaném po bývalém zápodoněmeckém kancléři Willy Brandtovi. Pád vyvrcholil jeho předčasným odstoupením z funkce starosty, které oznámil v tomto týdnu. Ve funkci skončí k letošnímu 11. prosinci, tedy 2 roky před koncem svého mandátu.

Klaus Wowereit byl v čele německé metropole od roku 2001, kdy poněkud překvapivě z pozice relativně neznámého politika německé sociální demokracie SPD vyhrál volby. Během volební kampaně se rozhodl zamezit možnému zneužití informací o jeho homosexualitě proti němu a otevřeně tehdy prohlásil: „Jsem gay a tak je to správně“ (“Ich bin schwul und das ist auch gut so”). Od roku 1993 žije ve vztahu s neurochirurgem Jörnem Kubickim, v roce 2010 spolu uzavřeli registrované partnerství.

Berlínský starosta je známý tím, že se velmi rád ukazuje na veřejnosti, má rád publicitu a pravidelně se aktivně účastní velkých akcí, včetně berlínské gay pride CSD Berlin. I díky svým prezentačním a mediálním dovednostem si dokázal po celou dobu „vládnutí“ Berlínu velkou popularitu mezi voliči. Nicméně s množícími se problémy, především s nedodržováním termínů či rozpočtů velkých projektů začal i oblíbený Wowereit cítit, že jeho hvězda hasne.

Vaz mu zlomil především projekt velkého berlínského letiště (Flughafen Berlin Brandenburg Willy Brandt), které mělo být dle původních předpokladů otevřeno v roce 2010 a mělo nahradit současné 2 letiště – Tegel a Schönefeld. Termín otevření letiště se několikrát posouval a v současné době ani není přesný termín stanoven, protože si ho nikdo netroufne vyslovit. Odborníci odhadují, že k tomu pravděpodobně dojde až v letech 2016 či dokonce 2017. Také rozpočet na stavbu byl velmi výrazně překročen, původní zněl na 2,5 miliardy EUR, nyní se již počítá s tím, že se vyšplhá přes 5,7 miliardy EUR.

Klaus Wowereit ke svému odstoupení uvedl: „Toto rozhodnutí nebylo pro mě snadné. Objevovalo se v poslední době mnoho spekulací o mé práci starosty v tomto funkčním období. Musím přiznat, že se tato diskuse uskutečnila také v řadách naší strany (SPD). Odcházím dobrovolně a jsem hrdý na svůj přínos k pozitivnímu rozvoji tohoto města.“

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem