Vyhledávání

Červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čer    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Čeští "Gay Oskaři" – Ceny bePROUD za rok 2013 předány

Sobota, 17. Květen, 2014

be_proud_2014_logo

Oceněni poslanci za předložení novely zákona o registrovaném partnerství, lékařka Dana Křížková a farář Jiří Štorek, mediální cenu získal herec Igor Chmela a anticenu si vysloužil psycholog Klimeš.

V pátek 16. května hostil pražský klub Mecca slavnostní večer bePROUD – předávání ocenění za přínos LGBT komunitě. Termín to je pro tuto akci již tradiční, v předvečer Mezinárodního dne boje proti homofobii a transfobii. Letos se jednalo již o třetí ročník cen bePROUD, které navazují na Ceny Colourplanet založené Janisem Sidovským v roce 2008. Večerem velmi zábavně provázeli moderátoři akce Jakub Žáček a Ester Kočičková, vystoupila zpěvačka Klára Vytisková se svojí sestrou a také Tereza Černochová.

Prvním udělovaným oceněním měla být cena bePROUD Zaměstnavatel roku, avšak vzhledem k žádným nominacím na tuto cenu nebyla letos udělena.
Moderátoři tedy hned přešli na druhou cenu – bePROUD Počin roku. Zde byly nominovány tyto počiny:

– Odborná kniha „Miluji tvory svého pohlaví“  mapující oblasti v dějinách a současnosti homosexuality u nás
– Loňské předložením novely Zákona o registrovaném partnerství skupinou dvaceti poslanců a poslankyň
– Vystoupení gay páru v reality show Výměna manželek
– Duhové nasvícení americké ambasády během festivalu Prague Pride
– Regionální událost oslavující heterosexuální hodnoty párového společenského tance „Queer Ball“ v Brně

Odborná porota z nominací vybrala jako bePROUD Počin roku 2013 loňské předložením novely Zákona o registrovaném partnerství skupinou dvaceti poslanců a poslankyň. Ocenění převzal za tuto skupinu dnes již exposlanců Viktor Paggio.

bePROUD_ceny2014

Dalším předáváným oceněním byla Mediální cena bePROUD 2013, kterou za loňský rok získal herec Igor Chmela za jeho výkon v roli policisty v seriálu Cesty domů II televize Prima. „Porota ocenila jeho nestereotypní zobrazení homosexuality, které navíc tematizuje to, že i policisté a muži po čtyřicítce mohou být gayové a že se nejedná o nic zavrženíhodného,“ uvedla k tomu Františka Kernová z pořádající organizace PROUD.

PROUD se pro letošní rok rozhodl zařadit mezi ocenění i tzv. „anticenu“, kterou příznačně nazval Duhová anticena protiPROUD 2013. Zde se sešly 2 nominace, jednak aktivity představitelů iniciativy D.O.S.T. a také homofobní postoje a výroky psychologa Jeronýma Klimeše. Vítězem se stal právě druhý jmenovaný, který cenu získal za jeho dlouhodobě hlásané odborně nepodložené homofobní výroky, rozšiřují negativní stereotypy. „Doufáme, že touto cestou najde cestu k dialogu a přehodnocení svých názorů, a věříme, že mu duhová cena prohřeje náruč i rozzáří obydlí,“ dodala Kernová. Cenu si samozřejmě převzít nepřišel :-).

Poslední předávanou cenou a zároveň tou hlavní byla cena bePROUD za celoživotní přínos LGBT komunitě. Touto cenou byly letos oceněny hned dvě osoby. První z nich je lékařka, psychoterapeutka a bývalá řeholnice Dagmar Křížková, která spoluzakládala organizaci pro věřící gaye a lesby Logos. Posmrtně pořadatelé ocenili také faráře Jiřího Štoreka. „Jako jeden z mála duchovních již od 90. let otevřel dveře farnosti skupině věřících gayů a lesbických žen,“ uvedla Františka Kernová z PROUD. Hlavní cenu předávala veřejná ochránkyně lidských práv (ombudsman) Anna Šabatová.

Více info o cenách bePROUD na www.bePROUD.cz a o aktivitách PROUD na www.proudem.cz

Jiří Koubek

Tagy:Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem