Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Divácká cena Mezipater pro dokument Putinovy „Děti 404“

Sobota, 22. Listopad, 2014

title_404

Nejlepším filmem 15. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra podle diváků je dokument Putinovy „Děti 404“. Festival přivítal v Praze a v Brně na 11 750 diváků.

„Děkuji, že jste ten film natočili. V Rusku jsem vyrůstala a nikdy se tam nechci vrátit. Žiju teď v Praze s holkou, kterou miluju a doufám, že se takového života jednou dočkají i ruští teenageři,“ sdělila po pražském promítání dokumentu Putinovy „Děti 404“ (Deti 404) jedna z dojatých divaček při debatě s režiséry. A nebyla jediná. Po naprosto vyprodaném promítání vystoupilo s vyjádřením díků ve Světozoru několik LGBTQ Rusů, kteří žijí v Česku. Projekce tak vyvolala jeden z nejsilnějších zážitků celé patnáctileté historie Mezipater. Děsivá, autentická výpověď ruských queer teenagerů, kteří se snaží přežít v zemi vrácené do středověku, nadchla i ostatní. Putinovy „Děti 404“ obdržely v sobotu 22. listopadu na slavnostním zakončení brněnské části Mezipater Diváckou cenu. Diváci o ní hlasovali prostřednictvím hlasovacích lístků, které dostali před každou festivalovou projekcí celovečerních snímků.

„Divácká cena je nejdůležitější cenou pro každého režiséra. Jsme šťastni a poctěni. Děkujeme Mezipatrům za obrovský zájem o náš film, který dokazuje, že situace v Rusku a práva LGBT lidí nejsou Čechům lhostejné. To oceňujeme zejména ve chvíli, kdy online komunita „Dětí 404“ i její zakladatelka Lena Klimova čelí dalším útokům. Lena je obviněna z porušení zákona o zákazu propagace homosexuality a čeká ji další soud,“ sdělili Askold Kurov a Pavel Loparev.

15. ročník Queer filmového festivalu Mezipatra nakonec v Praze (6. – 13. listopadu) a v Brně (15. – 22. listopadu) přivítal … diváků. Ti zhlédli 73 celovečerních, krátkých i dokumentárních filmů s queer tematikou, většinu navíc v české premiéře. Na festival s tématem „Dokud nás smrt nerozdělí“ dorazily celé tvůrčí delegace – například vítězný dokument Putinovy „Děti 404“ přivezli režiséři Askold Kurov a Pavel Loparev, s lesbickým dramatem O holkách a koních (Von Mädchen und Pferden) potom přijela legendární německá režisérka Monika Treut. Moderní švédskou romanci a vítěze rotterdamského filmového festivalu Něco se musí zlomit (Nånting måste gå sönde) uvedla herečka Saga Becker a scenárista a autor předlohy Eli Levén. Ten po projekci odjel do Berlína, pak se ale musel rychle vrátit. Něco se musí zlomit režiséra Estera Martina Bergsmarka totiž získalo cenu pro nejlepší film v Hlavní soutěži celovečerních filmů. Eli Levén tak převzal křišťálovou dýku od studia Dechem pro nejlepší film letošních Mezipater dle mezinárodní poroty.

Porota ve složení Peter Knegt, Bill Guentzler a Pavla Jonssonová nicméně udělila i Zvláštní uznání brazilskému kandidátovi na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, sladkému příběhu první lásky V jeho očích (Hoje Eu Quero Voltar Sozinho) režiséra Daniela Ribeira. Film navíc Mezipatra exkluzivně promítala i ve verzi s českou audiodeskripcí – v Praze i v Brně jsme tudíž přivítali řadu nevidomých diváků. Studentská porota ocenila i tři krátké filmy. Hlavní cenu dostal korejský film Taková normální korejská rodinka (Vacance) režisérky Hyun-Ju Lee a o Zvláštní uznání se podělily filmy Aban a Koršíd (Aban and Korshid, režie Darwin Serink) a YOLO (Lækre til vi dør, režie Marie Grahtø Sørensen). V sedmi blocích krátkých filmů diváci viděli celkem 48 filmů z 21 zemí.

„Patnáctý ročník Mezipater byl zase větší a úspěšnější než ten předchozí. Festival vyrostl v nenahraditelnou součást kulturní mapy České republiky, která přiváží špičkové filmy z celého světa a zároveň jí není lhostejné, co se ve světě queer lidem děje. Akcentovali jsme i situaci u nás – zorganizovali jsme debatu o tom, v čem je a v čem není registrované partnerství manželstvím,“ říká ředitel festivalu Aleš Rumpel. 15. ročník Mezipater je pro něj v pozici ředitele poslední, vystřídá ho festival manager Pavel Bicek, který na přehlídce pracuje 4 roky.

„Gay, lesbické či trans filmy už nevyprávějí ten samý příběh o tom, že někdo je queer a okolí to nepřijímá. Dříve se celá zápletka točila okolo faktu, že někdo má menšinovou sexuální či genderovou identitu. Teď je to jinak. Máme queer, bisexuální, lesbické, gay a trans postavy, jejichž sexualita již není hlavní téma, a kteří prožívají velmi zajímavé dramatické či komediální příběhy,“ nastiňuje náladu programu Mezipater programová ředitelka Lucia Kajánková.

Oficiální Ozvěny Mezipater proběhnou v Olomouci (27. – 29. listopadu) a v Hradci Králové (2. – 4. prosince).

Na 16. ročník Mezipater se můžete v Praze a Brně těšit tradičně v listopadu 2015.

Více informací o festivalu na www.mezipatra.cz.

Jiří Koubek

Tagy: ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem