Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Diváckou cenu Mezipater získala „feministická pohádka“

Čtvrtek, 19. Listopad, 2015

titulka

Skončil 16. ročník queer filmového festivalu Mezipatra. Festival Mezipatra má za sebou úspěšný ročník: během dvou týdnů celkem 11 700 divákům představil 66 filmů s queer tematikou. Kromě soutěžních hraných snímků, šestice dokumentů, retrospektivní sekce a zvláštního uvedení dramatu 54: The Director’s Cut mohli zhlédnout také sedm bloků krátkých filmů. Diváckou cenu získalo nizozemské drama Antonia (Antonia’s Line).

Divácká cena a další ocenění

Na slavnostním zakončení brněnské části byl vyhlášen snímek, který získal diváckou cenu: je jím Antonia, drama režisérky Marleen Gorris z roku 1995. „Feministickou pohádku“ o matce a dceři, které se po konci druhé světové války ujmou hospodářství na nizozemském venkově, uvedla Mezipatra v rámci retrospektivní sekce. Její popularita u českých diváků přispěla k celkovému úspěchu ženských filmařek, všechny tři hlavní festivalové ceny totiž letos připadly režisérkám.

Antonia's Line - Pic_1 [196301]

Ocenění nejlepším celovečerním a krátkých filmům předali pořadatelé už 12. listopadu v rámci zakončení pražské části. Cenu hlavní poroty pro nejlepší celovečerní film získal filmový debut italské režisérky Laury Bispuri Navždy pannou (Vergine giurata) o albánské ženě, která se podle zvykového práva stane mužem a vzdá se fyzické lásky. Zvláštní uznání pak porota udělila snímku Nathana Nicholovitche Kam padá stín (De l’ombre il y a).

Cenu pro nejlepší krátký film obdržel od studentské poroty švédský snímek 9:55-11:00, Ingrid Ekman, bytem Bergsgatan 4B (9:55-11:00, Ingrid Ekman, Bergsgatan 4B) režisérek Cristine Berglund a Sophie Vukovic. Zvláštní uznání získal snímek o mládí dramatika Ladislava Stroupežnického Furiant, který natočil český režisér Ondřej Hudeček.

Festivaloví hosté a doprovodný program

Pražská část Mezipater letos přivítala hosty z osmi zemí světa, mimo jiné režiséra filmu 54: The Director’s Cut Marka Christophera, indického dokumentaristu Parveze Sharmu, který přivezl dokument Hříšník v Mekce (A Sinner in Mecca), a francouzského herce Davida D’Ingéa, který ztvárnil hlavní roli ve zmiňovaném dramatu Kam padá stín (De l’ombre il y a).

Festival lákal diváky také na diskuse a přednášky s odborníky. V Praze promluvili například britský trans* aktivista a youtuber Fox Fisher, barmský bojovník za lidská práva Aung Myo Min a americká queer teoretička Karen Tongson, debatovalo se také o fenoménu „teplé“ fonetiky. V Brně proběhla panelová diskuse o queer filmu a televizi Mezipatra Talks, nabito bylo i na vyjížďce po místech spjatých s queer historií města, kterou uspořádala Společnost pro queer paměť.

Festivalové ozvěny

Na Mezipatra během roku navážou i další akce. Regionální festivalové ozvěny se letos budou konat už podeváté v Olomouci od 18. do 22. listopadu; v Liberci proběhnou letos poprvé, a to od 27. do 29. listopadu. V Praze se připravují pravidelné filmové projekce pod názvem Mezipatra Approved a v srpnu 2016 tradičně přibude letní kino v rámci Prague Pride. Pro více informací mohou zájemci sledovat Facebook Mezipatra QFF a webové stránky festivalu www.mezipatra.cz.

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem