Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Divadlo LETÍ i pochoduje na Prague Pride

Pátek, 10. Červenec, 2015

notears

V rámci pátého ročníku festivalu Prague Pride, který se uskuteční 10. – 16. srpna v Praze, uvede Divadlo LETÍ ojedinělé scénické čtení hry No Tears For Queers, inscenaci Po Fredrikovi a svou nejnovější premiéru Small Town Boy. Sloganem letošního ročníku je „Všichni jsme stejně teplí“. Divadlo LETÍ proto představuje současné texty, které téma nahlíží ze tří různých perspektiv. Ty bude možné uvidět mezi 11. a 13. srpnem ve Švandově divadle a na Nákladovém nádraží Žižkov.

První dva dny budou patřit švédskému dramatikovi Mattiasovi Brunnovi, který se osobně zúčastní scénického čtení své hry No Tears For Queers. 11. srpna se ve Švandově divadle odehraje jedinečné uvedení této hry, které Divadlo Letí připravilo speciálně pro Prague Pride.
12. října 1998 zemřel v nemocnici na následky vážných zranění student univerzity ve Wyomingu Matthew Shepard. Několik dní předtím byl krutým a nelidským způsobem mučen a zbit. Případ byl překvalifikován na vraždu, z které byli obviněni Russell Arthur Henderson a Aaron James Mckinney. Matthew Shepard byl gay. Motivem jeho vraždy byla „pouze“ homofobní nenávist. Zločiny z nenávisti, tzv. hate crimes jsou hlavním tématem Brunnovi dramatizace stejnojmenné reportážní knihy novináře Johana Hiltona, která se formou forenzní zprávy zabývá brutálními vraždami mladých homosexuálů.

Následovat bude mezi českou komunitou již proslulé Brunnovo monodrama Po Fredrikovi. Příběh Johana, který se nakazí HIV od svého kluka Fredrika, pojednává o tom, jak chutná láska, strach ze smrti i sladká pomsta. Příběh první lásky v podání Ivana Luptáka sleduje vztah dvou mužů od sebepoznání až po velké životní ztráty.

Trojlístek Letí na Prague Pride uzavře 13. srpna nejnovější inscenace Divadla Letí Small Town Boy, která měla premiéru 2. června 2015. Small Town Boy, jež nese jméno podle slavné písně kapely Bronski Beat, se pohybuje na pomezí divadelní youtube party, koncertu, intimní zpovědi, manifestu, kýčovité romance a politické satiry.

Inscenace plná popkulturních odkazů nekompromisně střílí do vlastních řad. Jak se nám žije ve svobodném světě? Je homosexualita stále ještě stigmatem? Kdo je vlastně vyděděncem v naší společnosti?

Divadlo Letí v souvislosti s tematickým zaměřeném letošní Prague Pride slibuje nejenom obecný náhled na postavení gay komunity v současné společnosti, ale představuje konkrétní příběhy a klade palčivé otázky jako například: jsou opravdu Češi tak tolerantní, jak se tvrdí?

Vstupenky na www.goout.cz
Více informací na www.divadlo-leti.cz a www.nakladovenadrazizizkov.cz

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem