Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Duben bude Měsícem queer historie. Prahu a Brno čeká řada „teplých akcí“.

Sobota, 1. Duben, 2017

mesic_titulka

Společnost pro queer paměť ve spolupráci se spolky Trans*parent, Proud a Charlie připravila na duben sérii akcí týkající se minulosti LGBTQIA lidí (= Lesbian, Gay, Bisexual, Transsexual, Queer, Intersex, Asexual). Cílem osmi aktivit je představit paletu historických i uměleckých pohledů na minulost a to prostřednictvím zajímavých přednášek, filmových projektů, vycházek nebo diskuzí.

„Měsíce queer historie jsou v některých zemích již klasickou součástí veřejného LGBTQIA života. V České republice však pořádáme teprve třetí ročník. Tentokrát se koná šest akcí v Praze a dvě v Brně,“ říká Marie Barešová, předsedkyně Společnosti pro queer paměť.

Volba na duben padla symbolicky. V dubnu roku 1931 totiž vyšlo první číslo časopisu Hlas sexuální menšiny. „Chápeme jej jako symbolický mezník v pronikání LGBTQIA společenství do českého veřejného prostoru a zároveň jako ilustraci toho, že LGBTQIA historie je podstatně delší, než kam sahá paměť dnes žijících generací,“ doplňuje Barešová.

V programu Měsíce queer historie se objevují i zahraniční hosté. V pátek 7. dubna přijede do Prahy a Brna maďarská režisérka Mária Takács, autorka filmu Zatajená léta, který se týká životů maďarských žen v dobách minulého režimu. V ostatních programech bude řeč také o trans* osobách, o tradiční rodině a manželství osob stejného pohlaví nebo významu mužského prvku v sokolském cvičení.

Společnost pro queer paměť připravila osm akcí, šest v Praze a dvě v Brně. První akce se uskuteční v úterý  4. dubna, účastníci historicko-vlastivědné vycházky půjdou po stopách našich bab a dědů.

www.queerpamet.cz

PROGRAM MĚSÍCE QUEER HISTORIE

Po stopách našich bab a dědů 2017
úterý 4. 4. 18.00 sraz Petrské námestí, Praha 1

  • Tradiční historicko-vlastivědná vycházka s výkladem historika Jana Seidla ve svém letošním ročníku zahajuje Měsíc queer historie. Putování povede podél hranice Starého a Nového města a dotkne se míst vážících se k nejrůznějším obdobím od konce 19. století do současnosti.

Zatajená léta (Eltitkolt évek, 2009)
pátek 7. 4. 18.30 kino Pilotů, Donská 19, Praha 10
sobota 8. 4. 17.30 kino Art, Cihlářská 19, Brno

  • Projekce oceňovaného dokumentárního filmu a diskuze s režisérkou a aktivistkou Máriou Takács. Ve snímku hovoří maďarské lesbické ženy o tom, jak se v dobách komunistického režimu vyrovnávaly se svou identitou.

Trans*parent: We’re Still Around
úterý 11. 4. 19.00 Centrum queer paměti, Na Strži 40, Praha 4

  • Diskuzní přednáška mapující historii trans* osob a hnutí. Tématem bude emancipace a (ne)viditelnost jak celospolečenská, tak i v rámci LGBTQIA* komunity.

Komentovaná prohlídka výstavy Tyršův sen
čtvrtek 20. 4. 19.00 Centrum queer paměti, Na Strži 40, Praha 4

  • Výstava zprostředkovává queer pohled na umění Sokola kolekcí 60 pohlednic ze sbírek SPQP. Převážně mužská sociabilita spolku prodchnutá bratrskou důvěrností produkovala atraktivní výjevy, které neunikly homoerotické pozornosti.

Plukovník Redl (Redl ezredes I-II., 1985)
úterý 25. 4. 17.30 kino Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1

  • Alfred Redl byl vysoce postavený důstojník rakousko-uherské armády, který proslul jako jeden z nejslavnějších špiónů. Napínavý a dramatický příběh agenta tajícího homosexualitu inspiroval i jednoho z nejvýraznějších maďarských režisérů Istvána Szabó. Filmová projekce s lektorským úvodem.

Co je to „tradiční rodina“
středa 26. 4. 19.00 Etnosvět, Legerova 40, Praha 2

  • Panelová diskuze z cyklu Pod proudem. O čem vypovídá argumentace „tradiční rodinou“ – a má takový koncept v české realitě vůbec opodstatnění? Jakým vývojem prošla v historii instituce manželství?

Po stopách našich bab a dědů v Brně
čtvrtek 27. 4. 18.30 sraz na Pekařské ul. nad schody k Leitnerově ul., Brno

  • Pěší historicko-vlastivědná vycházka s výkladem historika Jana Seidla, pri níž se projdeme po místech v centru města, na kterých se odehrávala historie naší komunity v posledních sto letech. Výklad bude obohacen citáty z dobových pramenů.

PlakatMQH2017big

Jiří KoubekKomentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem