Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Duhové KOŠICE 2013 – Aktivisté prošli městem jenom díky policii

Pondělí, 7. Říjen, 2013

ke01

Zorganizovat pochod na východě Slovenska je samo o sobě dost odvážná myšlenka. Repotáž + FOTO od Lea.

V sobotu 28.září 2013 ale nastal průlomový moment a v metropoli východu v Košicích se poprvé v 15.00 uskutečnil gay pochod s názvem Duhové Košice 2013. Cílem téhle akce bylo upozornit veřejnost na to, že lidé s jinou sexuální orientaci žijí i mimo hlavního města Slovenska. Pochod v Košicích byl zorganizován jen týden po Duhovém Pride v Bratislavě. Tedy v čase, kdy ještě doznívá mediální zájem o Pride.

Již půl hodiny před začátkem pochodu podium při Dolní bráně, kde měl oficiálně začít pochod Duhové Košice, obsadili neonacisté. Vystoupili na podium a roztáhli transparent „smrt sexuální deviaci“. Asi čtyřicet mladíků obsadilo oficiální prostor na pride a nechtěli odejít. V čase, když už akce měla začít, se tak strhla potyčka o prostor. Policisté zatkli jednoho z neonacistů a začali vyjednávat – když neonacisté nebudu bránit pochodu, tak propustí zatčeného.

Organizátoři mohli jen těžko začít s projevy, protože odpůrci, mezi kterými byly i křesťanští fanatici, hlasitým pískáním a výkřiky bránili v projevu. Po dohodách s policií nakonec pochod začal. Městem se ale ozývaly hesla jako: „za tradiční rodinu“ nebo „rodina je muž a žena“ a atmosféra připomínala spíš kampaň ultranacionalistické strany v Rusku.

Kuriózní je, že mezi fanatiky je objevil i starý pán zřejmě české národnosti, který pod podiem hlásal: „Ukradli jste symbol duhy. Duha byla od pradávna symbolem všech kultur a homosexuálové ji ukradli jenom pro sebe.“ Jeho vystupování vyvolalo spíš zábavu v napjaté situaci.

Do oficiálního průvodu se zapojilo asi 40 účastníků, kteří za asistence městské a státní policie a soukromých bezpečnostních služeb prošli centrem města Košice od Dolní brány po Náměstí maratónu. Konec průvodu byl u podniku Tabačka, kde byla afterparty. Učastníci se museli po pochodu zamknout v prostorech Tabačky a čekat dokud odpůrci neodejdou.

Ředitel pochodu Róbert Furiel na závěr pro televizi JOJ uvedl, že akci hodnotí jako úspěch. Je to první ročník akce a tak se komplikace pochopitelně očekávali. Podařilo se projít centrem Košic a to je důležité. Na prvním ročníku pochodu v Bratislavě taky byla moc zlá situace a v dalších letech se to zlepšilo. Na konzervativním východě, kde lidé ještě svým zaostalým uvažováním a ovlivnění náboženským dogmatem nejsou schopni pochopit jinou lásku než heterosexuální, je třeba změnu v uvažování lidi o homosexualitě.

Leo (adidasko999)

ke01 ke02 ke03 ke04 ke05 ke06 ke07

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem