Vyhledávání

Leden 2018
Po Út St Čt So Ne
« Pro    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Enormní zájem o terénní testování na HIV a syfilis v rámci Prague Pride

Čtvrtek, 17. Srpen, 2017

titulka

Během celého festivalového týdne Prague Pride 2017 zrealizovala Česká společnost AIDS pomoc celkem 1 138 testů. Bylo otestováno 742 zájemkyň a zájemců na HIV, u 396 osob byl proveden i test na syfilis.

Největší zájem o testování projevili účastníci sobotního pochodu hrdosti a následného Jarmarqu na pražské letenské pláni. Testovací centrum mělo nezanedbatelný podíl na výše uvedených testech. V sobotu bylo provedeno 423 testů na HIV a 273 na syfilis.

Stejně jako v předchozích letech zajistila Česká společnost AIDS pomoc, provozovatel Domu světla, i pro letošní ročník Prague Pride bezplatné anonymní testování na HIV a podpořila tak jeden z hlavních proudů festival – prevenci.

Velkou novinkou tohoto festivalového ročníku bylo spuštění on-line předtestového dotazníku, který si zájemkyně a zájemci mohli sami předpřipravit na svém smartphonu či tabletu po zadání webové adresy www.hiv-testovani.cz/chcitest. Tuto možnost využilo více jak dvě třetiny klientů. Předtestový poradce následně provedl s klientem revizi zadaných odpovědí, obeznámil jej s potenciálním rizikovým chováním a doporučil vhodný typ testu.

Testovací místa byla rozšířena o Pride Village, která byla situována na Střeleckém ostrově. Od úterý do pátku tak měli účastnice a účastníci tématických odpoleden možnost nechat se otestovat a dozvědět se svůj HIV status bezprostředně po provedení testu. Zájemci se mohli dostavit na test ve standardní testovací časy do Domu světla (pondělí 16-19 hod. a středa 9-12 hod.), navštívit mobilní pracoviště na pražském Andělu (nově včetně stanice Na Knížecí) a I. P. Pavlova nebo testovací centrum na Letenské pláni.

Stejně jako v loňském roce bylo testovací centrum vybaveno 5 sanitními vozy. Posílena byla předstestová pracoviště, kterých bylo celkem 8. Důvodem rozšíření těchto pracovišť bylo snížení čekací doby na konzultaci s předtestovým poradcem.

Bohužel ne všichni otestovaní zájemci odcházeli s výsledkem testu spokojeni. Celkem 9 vzorků putovalo na detailní zkoumání do Národní referenční laboratoře s podezřením na infekci HIV nebo syfilis. V případě potvrzení pozitivních výsledků čeká nové pacienty zahájení léčby. U obou pohlavně přenosných nemocí je důležité jejich včasné zachycení a zahájení léčby. HIV je nevyléčitelná infekce, nicméně dnešní léky již umožňují pacientům kvalitní život a zabraňují rozvinutí v AIDS. Konkrétní počty jednotlivých diagnóz budou k dispozici v průběhu týdne.

Testování bylo v rámci festivalu Prague Pride 2017 realizováno za finančního přispění GlaxoSmithKline/ ViiV HealthCare.

www.aids-pomoc.cz

Jiří Koubek

Tagy: , , , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem