Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Evropský týden testování a Světový den proti AIDS

Středa, 19. Listopad, 2014

red_ribbon

Ve středu se v pražském Státním zdravotním ústavu konala tisková konference věnovaná Evropskému týdnu HIV testování a Světovému dni boje proti AIDS.

Proti loňskému roku se podařilo Evropský týden testování více rozšířit i mimo Prahu. Kromě zdravotních ústavů se budou podílet i nevládní organizace – Česká společnost AIDS pomoc, Rozkoš bez rizika, Red Ribbon, Art for life, Magdaléna, projekt Ulice.

Manažerka Národního programu dr. Šikolová přednesla úvodem prezentaci hlavního hygienika. Za posledních deset let se počet HIV poraden snížil více než o polovinu, což vedlo i ke snížení zájmu o testy na vlastní žádost, zejména v mimopražských regionech.

Dotační program pro HIV prevenci existuje již od roku 1992. Zatímco v devadesátých letech činil kolem 60 miliónů Kč, v posledních letech jsou to milióny tři. Od příštího roku by přece jen mělo dojít k jeho navýšení. Hovoří se o 1-3 miliónech Kč navíc. Na druhou stranu je třeba přiznat, že v minulosti se z „bohatšího“ programu hradila i léčba a vyšetření HIV pozitivních.

Dr. Němeček z Národní referenční laboratoře hovořil o trendech ve vývoji HIV infekce. V posledních letech lze pozorovat pozvolný, ale setrvalý nárůst nových případů. Stále se ale naše země řadí mezi země s nízkou HIV prevalencí, i když již nepatří mezi země nejméně zasažené. Smutnou zprávou je, že se neočekává v dohledné době nějaká změna v tomto trendu.

Poměrně stabilní je počet nových nákaz u žen a u uživatelů drog. Výrazný nárůst souvisí se šířením HIV v gay komunitě. Podílem homosexuálních přenosů patří Česká republika na druhé místo v Evropě (za Chorvatsko). Celkem se již podíl homosexuálních přenosů blíží 70%. Ačkoliv Slovensko patří mezi země s nejnižším výskytem HIV v Evropě, tak Slováci žijící v ČR se podílejí na nárůstu HIV významnou měrou. Souvisí to samozřejmě s mobilitou slovenských gayů, kteří preferují liberálnější prostředí v naší zemi. Příjemným zjištěním je, že v posledních letech klesá podíl pozdních HIV infekcí. Ten činí 10-15%.

Zatímco na vlastní žádost se nechalo v loňském roce vyšetřit jen 14 000 osob, tak 121 z nich (téměř 1%) bylo HIV pozitivních. U gay klientů Domu světla je to 3%, což už je srovnatelné s německými poradnami. Ze zdravotnických důvodů bylo na HIV vyšetřeno 100 000 pacientů a pozitivních byla jen necelá stovka z nich (0,1%).

Dr. Němeček představil svůj odhad celkového počtu HIV pozitivních, který se blíží dvojnásobku známých čísel. Je ovšem třeba říci, že podobný odhad má Evropské centrum pro kontrolu nemocí pro země bývalého Sovětského svazu, pro ČR činí jejich odhad o 20-25% vyšší než je počet již diagnostikovaných. Navíc by pak mělo v blízké době dojít k výraznému nárůstu pozdních diagnóz a trend byl donedávna opačný.

Dr. Šikolová ve svém referátu představila ambiciózní program UNAIDS 90-90-90, podle kterého by v roce mělo být 90% HIV pozitivních diagnostikováno, 90% HIV pozitivních by mělo být léčeno a 90% léčených by mělo mít neměřitelnou virovou nálož. Představila i nový kondomový balíček pro gay komunitu – Sada správného muže (kondom, lubrikant a informace o HIV testování).

Ředitel Domu světla Pavlát představil aktivity ČSAP, kromě tradičního testování každý den v Domě světla, sanitka nabízející testování rychlotesty na Moravě a preventivní tramvaje k 1.12. téměř ve všech městech.

Mgr. Hamanová z Agentury SC&C představil průzkum znalostí o HIV v české populaci. Průměrný člověk odpověděl správně polovinu otázek. Varovné je, že mladší lidé měli horší znalosti než starší. Více než čtvrtina osob věří, že HIV se přenese líbáním, 14% se obává přenosu hmyzem. Jen třetina populace ví, že léčba může HIV pozitivním významně prodloužit život a pouze polovina lidí ví, že nakažený člověk může být infekční již několik hodin po nákaze.

V závěrečné diskusi vyčíslil doc. Machala z pražského AIDS centra, kde se léčí dvě třetiny všech nakažených. Celkové roční náklady na léčbu HIV pozitivních na 240 miliónů Kč.

Ivo Procházka

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem