Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Freddie Mercury by dnes oslavil 70. narozeniny

Pondělí, 5. Září, 2016

fm2

Slavný zpěvák, dlouholetý frontman skupiny Queen, by se dnes dožil 70 let. Jeho život však před 25 lety ukončilo onemocnění AIDS. I přesto je jeho (nejen) hudební odkaz stále živý a popularita jeho písní neklesá.

Freddie Mercury, vlastním jménem Farrokh Bulsara se narodil 5. 9. 1946 indickým rodičům na Zanzibaru, ostrovu u břehů jihovýchodní Afriky. Již od mladistvých let se u Farrokha projevovalo umělecké nadání, zvláště pro hudbu. Ve svých 18 letech se přestěhoval do Londýna a po té co shlédl koncert legendárního kytaristy Jimiho Hendrixe měl o svém budoucím životě jasno. Potkává se s kytaristou Brianem Mayem, bubeníkem Rogerem Taylorem a nakonec i s basistou Johnem Deaconem. Kvarteto společně vystoupilo prvně v únoru 1971 a zrodila se tak budoucí hudební ikona Queen.

Mercuryho sláva jde ruku v ruce s bujarými večírky, nechybí spousta sexu sexu a sexu, kokain zapíjený šampaňským. Freddie chlapy nebalil nikterak rafinovaně, ale bez okolků otázkou „Jak velkýho máš ptáka?“. Milence střídá jak na běžícím pásu, sem tam to prohodí nějakou roštěnkou, z milenců si dělá harémy. Na jakousi novou nemoc počátku 80. let šířenou mezi homosexuály reaguje slovy „…já na to seru, jsem stará děvka, co dělá všechno s každým…“. Prostě život jeden velkej mejden, pořádná jízda jak má být. Jízda, která skončila tvrdým nárazem…

Nemoc AIDS byla od svého prvního výskytu celkem velkým problémem, ale jen v lékařských kruzích. Široká veřejnost AIDS moc nevnímala. Média o něm zrovna masivně nemluvila a pro mnohé to byla stejně vlastně jen nemoc těch podřadných buzerantů, kteří si to vlastně i zaslouží. Freddie den ode dne slábne, sotva chodí a začíná slepnout, proto 23. listopadu 1991 Freddie Mercury řekl světu, že trpí AIDS a vyzval svět k boji proti této nemoci. Asi ani on sám netušil, že má před sebou poslední den života. Umírá 24. 11. kolem 19. hodiny.

Najednou na AIDS zemřel člověk, jenž byl mediálně známý, miláček a vzor milionů lidí na celém světě. Bez ohledu na sexuální orientaci, náboženství, barvu pleti, všech věkových kategorií, chlapů i holek. Zemřel ten jehož desky si lidé pouštěli doma na gramofonech, ten jehož plakáty měli doma na stěnách, ten Freddie na jehož koncerty stávali dlouhé fronty. Bylo to prvně, kdy AIDS zabil člověka, jehož odchod se dotýkal neskutečné masy lidí. Freddie svou smrtí zboural veškeré předsudky a začal měnit myšlení lidí a chápání AIDS. Zbylí členové kapely Queen hned po Mercuryho smrti vydávají singl Bohemian Rhapsody. Účelem nahrávky bylo šířit informaci, že existuje nějaká nemoc jako je AIDS a o jejím nebezpečí. Singl plní svůj úkol na 100%, jelikož se dostává na 1. příčku prodejnosti britské hitparády a veškeré finance z prodeje jdou na boj proti AIDS.

Na jaře 1992 se na londýnském Wembley stadionu uskutečnil vzpomínkový koncert The Freddie Mercury Tribute. Všech 72 000 lístků bylo prodáno ani ne za 2 hodiny, aniž by byl zveřejněn jakýkoliv učinkující vedle muzikantů z Queen. Koncert se uskutečnil 20. dubna 1992 na Velikonoční pondělí. Queeny doplnili hvězdní interpreti (v té době někteří na vrcholu své slávy) jako Elton John, U2, George Michael, Metallica, Guns N´ Roses, kytarista z Black sabbath Tony Iommi, David Bowie a mnoho dalších. Koncertem chtěli všichni opět šířit povědomost o nemoci AIDS. Poselství se dostalo nejen mezi návštěvníky koncertu, ale i lidem po celé planetě. Koncert byl televizemi a rádii vysílán živě v 76 zemích světa pro 1,2 miliardy lidí (což byla asi 1/5 lidstva). Veškeré finance z koncertu byly věnovány na vznik charitativní organizace The Mercury Phoenix Trust, kterou založili členové Queen a dodnes ji řídí.

HIV a AIDS již není nemoc podřadné menšiny buzíků ani jiných vyděděnců společnosti. Týká se to úplně všech, jak uplně těch obyčejných, tak i těch největších borců. O tom jak se před nemocí chránit se píše skoro furt a téměř všude. Pomalu každý zná nazpamněť co by neměl, co nesmí, kdy si dát pozor….přesto statistiky mluví tak nějak opačně. Je to v drtivé většině případů na každém, jak se svým osudem naloží….aby ti před námi neumírali zbytečně, jako Freddie Mercury, který svým odchodem pomohl z homosexuálů udělat normální lidi a z AIDS naopak nebezpečnou hrozbu.

Michal „Medium“

Jiří Koubek

Tagy: , , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem