Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Gay manželství schvaluje téměř polovina Čechů

Pondělí, 29. Červen, 2015

CVVM

Zajímavá čísla přinesl květnový průzkum veřejného mínění CVVM, který se zabýval tématem postojů veřejnosti k právům homosexuálů. Ten probíhal v termínu 11.-18. května 2015 na vzorku 1043 dotázaných občanů ve věku nad 15 let.

Cílem výzkumu bylo získat data o míře tolerantního přístupu veřejnosti k LGBT osobám, názorech na právo uzavírat registrované partnerství či dokonce manželství a také ověřit pohled veřejnosti na možné adopce dětí páry stejného pohlaví. V tomto směru byly řešeny 2 verze adopcí – jednak adopce biologického dítěte partnera/partnerky a také možné adopce dětí z ústavní péče.

Názor veřejnosti na míru tolerance vůči LGBT osobám (ve výzkumu označovány jako homosexuální osoby) byl zjišťován položením otázky, zda by ve městě či obci, kde dotazovaný žije, přiznání homosexuality způsobilo potíže v soužití s lidmi. Zhruba polovina dotazovaných si myslí, že přiznání homosexuality potíže v soužití způsobí. Z hlediska vývoje je názor veřejnosti v této otázce poměrně stabilní – viz. graf níže. Při pohledu na sociodemografickou charakteristiku odpovědí se ukázalo, že více se přiklání k pravděpodobnému negativnímu ovlivnění vztahů s okolím osoby starší a osoby, které žádného homosexuálního člověka neznají, naopak osoby mladší (do 29 let) a z Prahy se spíše přikláněly k názoru, že přiznání homosexuality problémy v soužití nezpůsobí.

graf1

Druhou částí výzkumu bylo zjištění názorů na práva LGBT osob, kdy se respondenti vyjadřovali k právu na uzavírání registrovaného partnerství, manželství, adopcím biologického dítěte partnera/partnerky či dokonce adopci dítěte z ústavní péče. Zde se ukazuje, že registrované partnerství je mezi veřejností již bráno téměř jako samozřejmost, „ano“ či „spíše ano“ se k tomuto právu vyjádřilo 74 procent dotazovaných, 12 procent odpovědělo „spíše ne“, 10 procent „rozhodně ne“ a 4 procenta neví.
Otázka manželství již tak jednoznačná není, manželství osob stejného pohlaví nachází podporu u necelé poloviny dotazovaných. O něco větší podporu (59 procent dotázaných) mají adopce biologického dítěte partnera/partnerky stejnopohlavního páru, přičemž odpůrců těchto adopcí bylo jen 33 procent. Horší to je již s možností adopcí dětí z ústavní péče, zde je sice podpora 44 procent dotazovaných, nicméně 49 procent je proti tomuto právu.

graf2

Zajímavé je sociodemografické pozadí těchto odpovědí, většina negativních reakcí na dotazovaná práva jsou od osob, které zároveň hodnotí svoji životní úroveň jako špatnou, levicově orientovaných voličů, důchodců a osob nad 60 let všeobecně. A také samozřejmě a nepřekvapivě od osob hlásících se k římskokatolickému vyznání. Naopak vstřícný postoj k právům LGBT osob mají mladí do 29 let s dobrou životní úrovní a také lidé, které mají v okruhu svých přátel či známých gaye nebo lesby.

Zdroj: CVVM SOÚ AV ČR

Jiří Koubek

Tagy: , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem