Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Gay Pride v Bělehradě letos bez násilí a zatčených

Sobota, 26. Září, 2015

titulka

Několik stovek LGBT aktivistů pochodovalo minulou neděli ulicemi srbské metropole pod dohledem bezpečnostních složek, avšak letos bez násilných střetů s odpůrci a bez zatýkání. Po průvodu Gay Pride absolvovali stejnou trasu katoličtí kněží, kteří se rozhodli ulice Bělehradu čistit svěcenou vodou :-).

Barevný průvod několika málo stovek účastníků hlídalo několik stovek policistů z důvodu obav z napadení průvodu pravicovými radikály a fotbalovými hooligans. Při střetu těchto radikálů s průvodem a policisty v roce 2010 došlo ke zranění více než stovky osob. Ke střetům letos naštěstí nakonec nedošlo a vše se obešlo bez incidentů.

foto2

V Srbsku se současná vláda snaží s extremistickými skupinami bojovat a více chránit práva menšin (včetně LGBT). Hlavním důvodem především vidina možnosti budoucího vstupu balkánské země do Evropské unie. Však také v průvodu kráčel srbský ministr pro integraci do EU Jadranka Joksimovic. Přidalo se také několik zahraničních diplomatů a nechyběli zástupci hlavních domácích politických stran. Evidentně se zdejší politická reprezentace snaží získávat podporou Pride kladné body u EU parlamentu.

foto1

Účastníci průvodu nesli jednak transparenty s hesly na podporu práv LGBT menšiny, ale také vyjádřili podporu desítkám tisíc migrantů, kteří právě především přes Srbsko míří do EU.

Zajímavostí byla protidemonstrace svolaná církevními kruhy, která se sešla před kostelem Sv. Marka a po skončení průvodu Gay Pride vyrazila na pochod stejnými ulicemi, které kněží následně kropili svěcenou vodou. Údajně aby ulice znovu vysvětili a očistili od sodomitů. Dle vyjádření některých kněží byly loňské povodně a sněhová kalamita božím trestem za to, že společnost nechává takové sodomity se předvádět na veřejnosti. :-)

Video z akce církve proti Gay Pride.

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem