Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Gay Pride ve Varšavě úspěšná, v Lotyšsku při EuroPride hořela duhová vlajka

Sobota, 20. Červen, 2015

title

Účast tisíců lidí, uvolněná atmosféra a žádné násilné útoky. To byla letošní Gay Pride (Parada Równości) v ulicích Varšavy 13. června. Slogan letošní Pride byl „My jsme také rodina“, který sumarizoval dvanáct požadavků, zahrnujících mimo rovnoprávnosti LGBT osob také například stejná práva pro etnické, národnostní či náboženské menšiny, zlepšení sexuální výchovy ve školách či lepší ochranu práv zvířat.

Letošní ročník Pride ve Varšavě byl již patnáctým v historii, Polsko však stále nemá žádnou právní úpravu pro partnerství osob stejného pohlaví. A to i přesto, že byly určité návrhy již diskutovány v parlamentu. Průvodu se účastnily i některé polské celebrity a poslanci, včetně prvního vyoutovaného gay starosty Roberta Biedroně. Policie provázela průvod z důvodu obav z násilných útoků jeho odpůrců, nicméně letošní ročník byl snad poprvé v historii zcela klidný. Protestující dali svůj nesouhlas s Pride najevo pouze několika transparenty.

foto_01

Foto: www.paradarownosci.eu

Další postkomunistickou zemí, která hostila letos dokonce EuroPride, byla včera lotyšská Riga. Zde byla velmi silná policejní asistence průvodu, která naštěstí dokázala zabránit násilnostem a ochránila kolem 5000 účastníků před protestujícími. Ti nakonec pouze demonstrativně spálili duhovou vlajku. Poměrně výrazné zastoupení v průvodu měli cizinci z celého světa, původně organizátoři očekávali účast kolem 2000 osob (v minulých letech se účast pohybovala ve stovkách). Do průvodu se zapojil například i vyoutovaný americký zpěvák Steve Grand a také Stuart Milk – synovec slavného Harveyho Milka, bojovníka za práva gayů v USA v 70. letech minulého století.

Foto: EuroPride2015

Foto: EuroPride2015

V ČR nás letos čeká již pátý ročník Prague Pride, který se koná v týdnu 10.-16.8.2015 a těšit se můžeme stejně jako v letech minulých na bohatý program se spoustou akcí různého zaměření. Samozřejmostí bude sobotní průvod městem a velká párty na Letné. Slovenská metropole letos Dúhový Pride hostit nebude, organizátoři oznámili, že ho nahradí jinými akcemi na podporu LGBT menšiny.

Jiří Koubek

Tagy: , , , , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem