Vyhledávání

Červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čer    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

HIV a předsudky – podaří se je zbořit videokampaní s Gayem roku?

Neděle, 9. Srpen, 2015

sdilna_video_titulka

Video vzniklo za účelem boření mýtů o cestách přenosu viru HIV a aby upozornilo na projekt Sdílna+, který je určený rodinám a blízkým HIV pozitivních. V části, kde mluví pracovníci Sdílny+ si můžete všimnou fotek s bublinami a hashtagy #sdílna+ a #nejsinatosám, tvůrci by byli rádi, kdyby i lidé takovéto fotky fotili (je tam důležitý ten fyzický kontakt a právě ten hashtag) a dali tak najevo, že se HIV+ lidí nebojí. Do této kampaně plánují zapojit i celebrity a doufají, že se tak podaří alespoň částečně předsudky vůči HIV+ osobám ve společnosti zbořit.

A co vedlo Gaye roku Jiřího Korytáře k natočení videa? Jaký je jeho vztah k HIV pozitivním? To nám prozradil v krátkém rozhovoru.

Jirko, kde se vzal nápad natočit toto video?
Impuls ke vzniku videa vzešel ze strany týmu Sdílny+, projektu, kterému jsem se nabídl, že se v něm budu angažovat, protože vidím jeho smysl a potenciál pomáhat. Detaily jsme poté diskutovali na schůzce v Domě světla.

Jak dlouho jsi se rozmýšlel nad tím, zda si zahraješ HIV pozitivního?
Neváhal jsem ani minutu, tohle mám v sobě vyřešeno, nebyl důvod se rozmýšlet.

Přemýšlel jsi nad tím, že by si lidé mohli myslet, že jsi HIV+ a myslíš, že by to na tebe mohlo mít nějaký dopad?
Přemýšlel, a vyvodil jsem si jednoduchý závěr: ti, kdo mě znají to řešit nebudou, těm kdo se mě zeptají odpovím, že jsem negativní, a ti co mají rádi drby a pomluvy, ať si klidně vymýšlejí a rozvíjejí senzační story.

Máš za sebou práci v modelingu a reklamy, v čem bylo toto natáčení jiné?
Tohle natáčení mělo velmi osobní rozměr, čím více jsme se dostávali ve scénáři dál, tím jsem se s rolí zžil a musím říct, že některé situace mi příjemné nebyly, ale v reálném světě se bohužel ještě dějí… Což mě ještě více utvrdilo v tom, že má smysl mýty bořit a šířit informovanost. Protože, ruku na srdce, tohle můžeme řešit jednou všichni, ať na vlastní kůži nebo s našimi blízkými.

Setkal jsi se Ty u někoho, že je HIV+ a jak jsi na to reagoval?
Ano, mám blízkého kamaráda, který se mi před časem svěřil – sdílel tu informaci. Samozřejmě to byl šok, není to nic na co jste připraveni, zvlášť když toho člověka znáte dlouho. Na druhou stranu jsem dost dobře informován, takže jsem se z toho nehroutil, a nic se mezi námi nezměnilo, spíše se prohloubila má důvěra v něj.

Jsi člověk, který se o módu zajímá, outfity do videa sis vybíral sám?
O tuto stránku věci se, po konzultaci se mnou, postarala Martina Barczi, která už svůj um potvrdila během soutěže Gay roku. Oblečení zapůjčila značka Oodji.

Na co dalšího se u Tebe budeme moci těšit?
Budu se snažit zapojovat do takových projektů, které mají smysl, budou pomáhat a někomu třeba zlepší život.
Samozřejmě se těším na Prague Pride, v rámci které se zúčastním akcí právě pro Sdílnu, nebo mě můžete potkat v klubu AXM, kde se potkám s Klausem Burkartem. S tím se také v sobotním průvodu objevím na voze AXM. Dále se těším na milou povinnost porotce při finále soutěže Muž roku – další důkaz toho, že soutěž z níž jsem vzešel má širší přesah a není jen škatulkou LGBT aktivit.
Tohle jsou nejbližší akce, které mě čekají.

Jiří Koubek

Tagy: , , , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem