Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

I letošní ročník festivalu Mezipatra navštíví mezinárodní hosté

Pátek, 27. Říjen, 2017

mp_logo

Režisér filmu Cesta, kanadský dokumentarista nebo hvězda berlínského queer undergroundu. To jsou hosté letošních Mezipater.

Svůj celovečerní debut Cesta (Ein Weg) na letošních Mezipatrech představí německý režisér Chris Miera. Ten nejprve studoval informatiku, později však zběhl k filmové a televizní režii na Filmuniversität v Babelsbergu. Ve své kariéře se zatím věnoval převážně krátkým filmům; jako technik se také podílel na diváckém hitu Oh Boy, který měl premiéru v roce 2012.

chris_mieraDrama Cesta, které Mezipatra uvedou v pátek 3. listopadu, sleduje pár mužů středního věku, který hledá vzájemné porozumění poté, co jejich syn odešel na vysokou školu. Miera se na snímku podílel též jako spoluscenárista, kameraman a producent.

Hostem v rámci dokumentární sekce bude kanadský režisér pákistánského původu Arshad Khan. Syn pákistánských imigrantů v Kanadě absolvoval prestižní The Mel Hoppenheim School of Cinema a proslavil se jako režisér krátkometrážních filmů. Mimo to je i od roku 2012 ředitelem South Asian Film Festival of Canada.

Na Mezipatrech představí svůj dokument Táta Abu (Abu) o hledání vztahu k otci a vyrovnávání se s vlastní sexualitou. Khan ve svém celovečerním debutu využívá rodinné archivy, animaci, ale i ukázky z bollywoodské kinematografie.

khan1

Režiséři krátkých filmů

Do Prahy dorazí i izraelský režisér Uriya Hertz, jehož snímek Rabín (Ha´rav) je součástí soutěže krátkých filmů, a to v rámci bloku V očích druhých. Pojednává o jeruzalémském rabínovi Michaelovi, kterému se jeho oblíbený student Gafi vyzpovídá ze svého nejskrytějšího tajemství.

Ve stejném bloku pak mohou diváci a divačky zhlédnout film Belgičana Nicolase Grauxa Rozednění (Passée l’aube). Režisér v něm sleduje osud Pawla, který je přesvědčen o tom, že jeho láska k mladému muži už skončila. Když ale jednoho deštivého odpoledne u sebe objeví nečekaného hosta, ukáže se, že možná vše bylo trochu jinak.

Hostem festivalu bude také teprve třiadvacetiletý italský režisér Simone Bozzeli, který svůj krátkometrážní snímek představí v rámci bloku Ve jménu ideálů. Film Loris je v pohodě (Loris sta bene) zobrazuje osud mladíka, který až naivně touží po lásce svého HIV pozitivního přítele. Zvažuje proto, že se nechá nakazit virem od cizího muže.

Hosté doprovodného programu

V rámci letošního ročníku se pražským návštěvníkům a návštěvnicím představí headlinerka hlavní party PG-18, queer legenda Ena Lind. Politicky angažovaná producentka a DJ ve své hudbě míchá klasický a detroitský house, techno i disco; nezapře při tom zkušenosti perkusionistky s citem pro rytmus a jemné přechody. Její první EP, The Wisdom to Know the Difference, vyšlo u chicagského labelu Twirl loni v září, ale na mezinárodní klubové scéně je známá už přes deset let.

Ena Lind se spolu  se svými českými kolegyněmi zúčastní i diskuze o situaci žen na hudební scéně a o sexismu a marginalizaci žen – performerek, které stále přetrvávají nejen v oblasti elektronické hudby. Debata proběhne v sobotu 4. listopadu od 15 hodin v kavárně Patra.

Diskuzí v rámci doprovodného programu se zúčastní i Aleksandr Kondakov, který působí jako odborný asistent na Evropské univerzitě v Petrohradě a jako pracovník v oblasti sociálního výzkumu. Kondakov se specializuje na lidskoprávní otázky, zejména na menšinové sexuální orientace a sexualitu v kontextu migrace; je autorem celé řady publikací právě z této oblasti.

Pro Mezipatra si připravil interaktivní přednášku k tématu právní a mediální reprezentace queer identity v Rusku, kde se bude zabývat rozdíly mezi západní a východní Evropou a diskurzem anti-modernity. Proběhne v úterý 7. listopadu od 18 hodin v kavárně Patra.

Hlavní a studentská porota

Nejlepší filmy v soutěžních sekcích Mezipater i letos volí dvě poroty – hlavní a studentská. V té hlavní letos zasednou Berwyn Rowlands, zakladatel Iris Prize, prestižního festivalu filmů s LGBTQ+ tématikou; Hana Kulhánková, filmová teoretička a bývalá ředitelka festivalu Jeden svět, která v současnosti působí na Prague Impact Academy; a historička, kurátorka a kritička umění Zuzana Štefková.

Členy studentské poroty jsou Elísabet Elma Guðrúnardóttir, jejíž první krátký film Queer Fish byl vybrán na bratislavský festival Inakost, ilustrátor a student Prague Film School Bernd Seliger a Adéla Šmerdová z filmových studií FF UK.

QFF Mezipatra 2017
Praha 2. – 9. 11.
Brno 10. – 17. 11.
ozvěny v regionech

www.mezipatra.cz

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem