Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Irsko: vyoutovaný ministr zdravotnictví i katolický kněz!

Středa, 21. Leden, 2015

leo

Irsko se pomalu ale jistě blíží k referendu o stejnopohlavních manželstvích. Sice to není součástí oficiální kampaně před tímto referendem, ale nelze přehlédnout dva poměrně významné coming outy v zemi keltského kříže.

Leo Varadkar (36) – irský ministr zdravotnictví současné vlády premiéra Kennyho se stal svým coming outem prvním vysoce postaveným politikem v Irsku, hlásícím se k homosexuální orientaci. Leo Varadkar reprezentuje ve vládě středopravicovou stranu Fine Gael a je vystudovaným lékařem. Čerstvě vyoutovaný politik pochází z irsko – indické rodiny (matka Irka, otec Ind) a odkryl svoji sexuální orientaci v nedělním rozhovoru pro státní televizi RTE. „Jsem gay. Není to žádné tajemství, ale také to není něco, co by musel nutně každý vědět. Ale je to něco, o čem jsem v minulosti veřejně nepromluvil“, uvedl politik v rozhovoru. „Není to nic, co by charakterizovalo moji osobnost, nechci být označován za gay politika, stejně jako nechci být označován za politika – polovičního inda, nebo politického lékaře“, dodal ke své orientaci.
V rozhovoru samozřejmě došlo i na téma referenda o manželstvích stejného pohlaví a zde vyjádřil Leo Varadkar svou podporu uzákonění těchto svazků. Dodal, že jeho coming out byl nutný právě proto, že gay manželství bude veřejně podporovat a nechce tedy svoji sexuální orientaci před voliči skrývat. V silně katolickém Irsku zatím průzkumy veřejného mínění ukazují, že by v referendu mohla gay manželství získat podporu. Nicméně výsledek lze jen těžko předvídat, protože výsledky průzkumů jsou těsné. Homosexualita byla v Irsku dekriminalizována teprve v roce 1993, v roce 2011 pak bylo uzákoněno registrované partnerství.

Martin Dolan – katolický kněz sloužící již 15let v kostele Svatého Mikuláše v Dublinu během své bohoslužby oznámil přítomným, že je gay. Zároveň je vyzval, aby stejně jako on v nadcházejícím referendu podpořili manželství osob stejného pohlaví. Za tento, pro někoho šokující krok, sklidil od přítomných potlesk ve stoje. Zatím není známo, jak na jeho vystoupení reagovala irská katolická církev, která je stále hlavním odpůrcem zavedení gay manželství v zemi.

Na podporu manželství osob stejného pohlaví také vystoupil v tomto týdnu slavný hollywoodský herec irského původu Colin Farell. Ten patří dlouhodobě k osobnostem, hájícím práva LGBT osob.

Jiří Koubek

Tagy: , , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem