Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Koalice za manželství pro gaye a lesby doporučuje voličům, koho na kandidátkách kroužkovat

Úterý, 26. Září, 2017

volby_2017

Otevřenost kandidátů a kandidátek vůči LGBT tématům zmapovala anketa, kterou před nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny zrealizovala Koalice za manželství. Ta sdružuje několik organizací působících v oblasti ochrany LGBT práv, které se společně podílejí na kampani  Jsme fér s cílem prosadit manželství pro gay a lesbické páry v České republice. „Nechceme lidem říkat, jakou politickou stranu mají volit. Ale v každé straně jsou kandidáti, kteří mají k LGBT otázkám otevřenější postoj. A o těch by voliči, pro něž je rovnoprávnost heterosexuálních a homosexuálních lidí důležitá, měli vědět a kroužkováním jim při volbě zvýšit šance na zvolení,“ uvedl za Koalici
za manželství Czeslaw Walek.

Pro gaye a lesby jsou při volbách postoje samotných politiků i politických stran k LGBT tématům opravdu důležité. Ze zářijového online výzkumu Koalice za manželství vyplynulo, že pro 78 % gayů a leseb jsou postoje politických stran k LGBT tématům důležité a 65 % gayů a leseb chce kroužkovat kandidáty, kteří jim jsou více nakloněni.

V anketě realizované Koalicí za manželství byli kandidáti a kandidátky osloveni e-mailem, který obsahoval dvě otázky na jejich postup v případě, že budou zvoleni do Poslanecké sněmovny PČR:

●     Podpoříte změnu občanského zákoníku umožňující manželství gay a lesbickým párům se všemi právy i povinnostmi z toho plynoucími?

●     Podpoříte novelu zákona umožňující přiosvojení dítěte partnerkou/partnerem biologického rodiče dítěte?

Dotaz byl odeslán 1061 kandidátům a kandidátkám, mezi kterými je 150 krajských lídryň a lídrů. Osloveni byli lidé na prvních pěti místech kandidátních listin, u větších stran na prvních deseti. Na obě anketní otázky odpovědělo pozitivně pouhých 13 % oslovených kandidátů a kandidátek. V KDU-ČSL a SPD se nenašel jediný kandidát, který by odpověděl dvakrát ano, naopak u Zelených tak odpovědělo 42 % oslovených. Nejlepší disciplínu mají Piráti, kde na anketu zareagovalo 51 % oslovených. Na druhém místě jsou Zelení, u nichž nám odpovědělo 45 % oslovených.

Hodnocení jednotlivých kandidátů a kandidátek podle stran a krajů najdou voliči na www.jsmefer.cz/volby2017. Pokud další oslovení zareagují dodatečně, budou jejich odpovědi zveřejněny 15. října.

Vysvědčení pro politické strany

Koalice za manželství se zaměřila také na hodnocení politických stran jako celků. Posuzovala 11 stran, které mají největší šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. Vysvědčení jim vystavila na základě analýzy jejich volebních programů a dalších programových dokumentů, hlasování v minulém volebním období a postojů jejich krajských lídryň a lídrů. „S jedničkou jsou premianti třídy Zelení, kteří jako jediní mají v programu otevření manželství gay a lesbickým párům. Následují je Piráti s dvojkou, v těsném závěsu se umístilo ANO se známkou 2 mínus,“ uvedla Adéla Horáková, zástupkyně spolku PROUD v Koalici za manželství.

STAN (známka 3) nemá bohužel podporu gayů a leseb v programových dokumentech.

Výsledek ČSSD (známka 3 mínus) odráží rozpolcenost strany v tomto tématu. Ve všech evropských zemích, ve kterých se mohou gayové a lesby brát, se o to zasadily právě sociálně-demokratické strany. V tomto ohledu je ČSSD atypická.

I od levicové KSČM (známka 4) by se dala čekat větší podpora. Jen malá část jejich poslanců hlasovala pro novelu o přiosvojení, jejich programové dokumenty k otázkám gayů a leseb mlčí a v anketě krajských lídrů odpovídali převážně negativně, nebo nereagovali vůbec.

Voliči TOP09 a ODS budou asi překvapeni tím, že jejich strany dostaly obě pětku. Je to proto, že 64,1 % voličů TOP09 a 52 % voličů ODS souhlasí s tím, aby se i gay a lesbické páry mohly brát, ale obě strany za svými voliči v podpoře LGBT témat výrazně zaostávají. Mimo toho, že jejich poslanci až na výjimky nehlasovali pro novelu o přiosvojení a jejich krajští lídři se v anketě vyjadřovali negativně, ve svých programových dokumentech se obě strany vyhrazují proti duhovým rodinám.

Nedostatečnou si odnáší i KDU-ČSL, SPD a Svobodní – navzájem odlišné strany, které ale spojuje neochota přestat brát gaye a lesby jako občany druhé kategorie.

Více informací včetně popisu použité metodologie najdete na www.jsmefer.cz/volby2017.

Jiří Koubek

Tagy: , , , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem