Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Kondomy a lubrikanty v darkroomech

Sobota, 15. Prosinec, 2012

red_ribbon

Závěry ze setkání pracovníků v HIV prevenci pro gay muže (a ostatní muže mající sex s muži), které se konalo minulý měsíc v Berlíně.

Pozornost se věnovala především možnostem komunitního HIV testování, prevenci na internetu a dostupnosti kondomů a lubrikantů v místech, kde je možné mít anonymní sex.

V tomto článku se věnujeme poslednímu bodu, tedy dostupnosti kondomů a lubrikantů v podnicích umožňujících anonymní sex. Prioritu má v tomto směru Dánsko, kde najdete kondomy i v ptačí budce na holandě v kodaňském Ørstedparku. Dodávku finančně zajišťuje místní radnice. Za pravidelné doplňování zodpovídá příslušný pracovník radnice pro gay a lesbickou komunitu.

Kontrakty. Ve většině západoevropských zemí existují kontrakty mezi komerčními podniky a gay nebo AIDS organizacemi. Organizace v nich podnikům garantují dodávku kondomů, naopak podniky zodpovídají za jejich všeobecnou dostupnost pro zákazníky. Díky tomu získávají od svých partnerů i certifikát potvrzující spolupráci. Ten je přihlášením se k místní gay scéně, což jim samozřejmě garantuje vyšší návštěvnost a uznání v gay komunitě.

Kdo to hradí? Kondomy i lubrikanty většinou platí komerční podniky. Pouze v Dánsku, Británii a spolkové zemi Hamburg jde úhrada z městských rozpočtů. Jeden z argumentů pro způsob financování z rozpočtu komerčních podniků porovnává provoz v klasické restauraci, kde majitel má zajistit na WC toaletní papír také ze svého rozpočtu. Pokud tedy provozujete sex klub či saunu, tak musí stejně tak zajistit dostatek kondomů a lubrikantů. Gay a AIDS organizace umožňují díky velkým nákupům dosáhnout přijatelnou cenu. Z velkých organizací relativně nejvíce platí za kondomy při nákupu od německé AIDS Hilfe – sedm eurocentů, nejméně pak od francouzské AIDES, kde se dostali až na cenu pod dva centy za kus.

Co je zdarma, to se zneužívá. Častá námitka proti volné distribuci je, že kondomy si lidé pak odnášejí domů. Snad s výjimkou speleologů, kteří kondom používají jako ochranu na baterku před vlhkem, lze předpokládat, že kondom nakonec přece jen splní svůj preventivní účel. Některé podniky to řeší tím, že kondom, případně lubrikant, u baru dostanete, ale musíte si o něj říci barmanovi. Ne vždy se to ale dozvíte, informace o tom leckdy chybí. Musíte se zkusit zeptat. Kondomy samozřejmě nemusí být všude. Stačí alespoň jedno místo, třeba právě u baru. Třeba v kolínské sauně to ale v prostoru kabinek nikde nemáte ke kondomu a dávkovači lubrikantů dál než 20 metrů. Nevím, jestli když přijdete během večera za barmanem se žádostí o kondom třeba posedmé, tak vzbudíte obdiv (případně pozvání od něj) nebo spíše podezření, že kondomy zneužíváte.

Lubrikanty. Nákladnější jsou lubrikanty. Německá AIDS Hilfe zakupuje zdravotnický lubrikant pro ultrazvuková vyšetření, který vyjde levněji než lubrikant pro sexuální účely. Svůj účel ale plní stejně. Ve většině západních saun i sex klubů najdete dávkovače lubrikantů. Hygienickým hitem do budoucna by měly být bezdotykové dávkovače. Naopak cena jednorázových sáčků s lubrikantem je poměrně vysoká, tuby zase nejsou obvykle moc praktické (i když umožňují doplnit lubrikant i během styku, ale to umožní i dávkovače). Přístup k lubrikantům je horší v zemích střední a východní Evropy. Snad to souvisí s tím, že v minulosti (ale to už je přes dvacet let!) nebyly dostupné vůbec. Ale nemají je obvykle k dispozici ani v Rakousku.

Přístup k této formě prevence odráží i filozoficko-politické postoje.

Jedním z nich je postoj, který bychom mohli označit jako katolický, to znamená, že problém se pokrytecky vytěsňuje a nepřiznává. Majitel sauny uvádí, že kabinky tam jsou jen pro individuální odpočinek (ostatně je tam přece lehátko jen pro jednu osobu). Vůbec tedy nepředpokládá, že by v jeho podniku k nějakým sexuálním stykům docházelo. Jindy majitel diskotéky netuší, proč někteří lidé chodí do temné místnosti, která mu slouží jen jako záložní sklad (proto se tam samozřejmě nesvítí). Podobným obcházením reality je postoj některých majitelů, kteří uvádějí, že do jejich podniku HIV pozitivní nechodí anebo je tam nepustí. Nepustí tam tedy možná to jedno procento, které znají, ale ostatních 99% se občas mezi jeho návštěvníky objeví. I když se zdá, že taková realita je z počátku devadesátých let, tak jeden pozitivní kamarád se s podobnou reakcí v jednom českém sex clubu setkal ne tak docela dávno.

Další postoj lze charakterizovat jako ultraliberální. Ať si každý dělá, co chce. Když si někdo přinese kondom z domova, je to jen jeho věc. Když ne, tak si ho může v podniku koupit. V nabídce je třeba Durex za 80 Kč. Ale především: do našeho podniku se lidi chodí bavit a nepřejí si být strašeni a obtěžováni nějakým rizikem HIV (a jiných chorob). Pokud chtějí mít anonymní sex, tak pak už vůbec nechtějí o HIV nic vědět, aby je to neznepokojovalo. Takoví majitelé obvykle odmítají i distribuci preventivních materiálů. Typickým příkladem jsou ruské podniky, které jsou ochotny s preventivními organizacemi spolupracovat, jen když jim za to zaplatí (mají přece na svou činnost plno peněz z USA, tak ať trochu pomohou chudým „novým Rusům“). Pokud budou všichni jejich hosté HIV pozitivní, je to jen a jen jejich problém, který je nezajímá. Hlavně když se přijdou do podniku bavit. Sám jsem u nás v jednom podniku zaslechl barmana, kdy na žádost anglicky mluvícího hosta o kondom pronesl udivené Why ?

Socialistický postoj je regulativní. Nepřátelé regulací to označují za sociální inženýrství a omezování svobody podnikání. Zdá se, že postkomunistické země často nejsou schopny najít přijatelnou míru regulace veřejného prostoru. Buď se zakazuje vše nebo se všechno povoluje. Bývalý manažer Národního AIDS programu souhlasil s dotacemi pro prevenci v gay komunitě jen tehdy, pokud si organizace v podnicích vynutí úplné uzavření všech darkroomů (naštěstí o nich nerozhodoval jen on) . Na druhou stranu smysl má jen ta regulace, kterou lze i kontrolovat. Některé země nepovolují sex ve veřejném prostoru. Pokud tedy učiní výjimku, tak je to jen tehdy, když jsou vytvořeny podmínky pro snížení rizika přenosu HIV a pohlavních chorob. Provozovat sex klub, v němž distribuce kondomů (ale i lubrikantů!) chybí, je podobný přístup jako prodávat na baru kvalitní lihoviny od likérky Drak (i v tomto směru jsme byli původně dosti liberální, ale něco se poslední dobou změnilo). V Kolíně nad Rýnem místní hygienik zavřel darkroom, protože v baru nebyly volně dostupné kondomy.

Je to účinné? Problémem je málo validních důkazů, že bezplatná distribuce kondomů a lubrikantů vede ke snížení rizika přenosu HIV. Ostatně prokázat účinnost jakékoli prevence není jednoduché, takže není tak překvapivé, že jeden významný český hygienik a politik prohlásil, že prevence nefunguje. Existuje studie, která nepotvrdila žádný efekt volné distribuce kondomů a lubrikantů na snížení rizika přenosu HIV a ostatních nemocí. Francouzský aktivista, který o ní referoval, však svůj projev uzavřel slovy, že i tak to musíme dále dělat a spíše ještě zvýšit úsilí. Možná nás v budoucnu čeká jeden sociální pokus. Pokud se ve střední Evropě nic v dosavadním přístupu nezmění a české gay komunitě se podaří překročit nebo alespoň vyrovnat během dalších deseti let nárůst HIV v Paříži, Londýně a Berlíně (poslední čísla ukazují, že nejsme bez šancí), tak by to mohl být dosti důležitý důkaz, že rozdávání kondomů a lubrikantů v sex klubech a saunách má opodstatnění. Malou praktickou studii udělali v Grazu. Před vstupem do darkroomu v některé dny rozdávali kondomy a v další ne. Po zavírací době porovnali počty použitých kondomů na podlaze. Rozdíly byly významné.

Rovněž studie o ekonomické výhodnosti prokázaly, že roční bezplatná distribuce kondomů (tam kde jsou placeny z veřejných rozpočtů) se z pohledu snížení nákladů na terapii vyplatí již tehdy, pokud zamezí vzniku jen tří nových HIV infekcí. Samozřejmě pomíjíme ochranu před dalšími chorobami a psychosociálními následky.

Cílová skupina: Ne každý gay má anonymní sex. Ale muži obecně (nejen gayové) k němu mají větší tendence. Ve výzkumech vychází, že během posledních dvanácti měsíci anonymní sex mělo přibližně 60% mužů, kteří mají sex s muži. Vše záleží na tom, jak je velká tzv. oportunní skupina, tedy ti, kteří kondom použijí, když mají možnost, ale když kondom nemají (ale někdy také pod vlivem vzrušení či alkoholu) kondom nepoužijí. Zdá, že je to skupina nemalá. Někteří pozitivní kamarádi říkají, že kondom svému partnerovi v podobné situaci vždy nabídnou. Ale když ho odmítne, tak s ním někdy mají rizikový sex. Jsou ale samozřejmě i takoví, kteří pak raději odmítnou anální sex vůbec. Skupina těch, kteří jdou do sex klubu vždy vybaveni dostatečným množstvím kondomů a lubrikantů je přece jen asi menší. Je třeba myslet na to, že když je někdo versatilní (a takových je většina), tak jeden kondom na jeden sex nemusí stačit. Podíl barebackerů (tedy těch, kteří plánovaně kondomy nikdy nepoužívají) bude jen několik procent.

Silnější nebo normální kondom? Řada zemí ustupuje od doporučování silnějších kondomů při análním sexu, které jsou přece jen dražší. Švýcaři uvedli, že existuje studie, která prokázala, že případné selhání kondomu souvisí zejména s dostatečným množství vhodného lubrikantu a šířka jeho stěny není tak důležitá .

Čeští zákazníci neumějí moc prosazovat svoje práva a požadavky. Platí vysoké bankovní poplatky, telefonní účty. Podobně čeští gay zákazníci, i když mají často zkušenosti ze západních zemí, nevidí v nedostatku kondomu a lubrikantů v českých sex klubech nic neobvyklého. Někteří se naučili kondomy a lubrikanty do sex klubů si nosit z domova. Ale jiní se tam vypraví impulzivně. Často si vůbec nepřipouští, že tam jsou kvůli sexu. Zeptejte se schválně kamaráda, když ho potkáte v sauně, jestli tam šel za sexem. Jen málokdo přizná, že ano. Ti pak často patří mezi ty, kteří kondom použijí, kdyby byl. Ale když není, tak co se dá dělat. Přece HIV (i syfilis) se dneska už dá léčit. I u nás ale existují čestné výjimky, třeba většina saun, kde kondomy lze zdarma obdržet. V některých klubech Vám kondom dají alespoň občas.

MUDr. Ivo Procházka, CSc.
Česká společnost AIDS pomoc
www.aids-pomoc.cz

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem