Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Makedonie: Změna ústavy vylučuje gay manželství i registrované partnerství

Čtvrtek, 22. Leden, 2015

macedonia_flag

Makedonský parlament schválil změnu ústavy, která vylučuje nejen manželství osob stejného pohlaví, ale i registrovaná partnerství. Navíc přijal opatření, aby změny ústavy v tomto ohledu byly do budoucna výrazně obtížnější.

Doplnění ústavy zpřesňuje definici manželství jako „životní svazek výhradně mezi mužem a ženou“. Druhou, neméně významnou definicí, která byla do ústavy přijata je text: „Právní vztahy týkající se manželství, rodiny a občanských svazků mohou být regulovány pouze zákony přijatými minimálně 2/3 většinou v parlamentu“. Tento požadavek do budoucna znamená výrazné ztížení prosazení případných změn v oblasti registrovaného partnerství či manželství, protože navyšuje potřebnou podporu v parlamentu z běžné nadpoloviční většiny na dvoutřetinový požadavek podpory. Parlament tak otázky manželství postavil z hlediska legislativy na stejnou úroveň, jakou má nezávislost státu.
Navrhovaná změna ústavy Makedonie prošla parlamentem zcela bez komplikací, pro hlasovalo 72 poslanců, proti byli 4. I přesto, že ke konečné realizaci změny bude nutno ještě jedno parlamentní hlasování a také podpis prezidenta, je nepravděpodobné, že by návrh narazil na odpor.

Rozhodnutí parlamentu vyvolalo kritické reakce jak lidskoprávních organizací, tak i ze strany některých europoslanců. „Dnešní hlasování je jen dalším stupněm diskriminace, násilí a nesnášenlivosti na základě sexuální orientace nebo genderové identity v Makedonii,“ řekl Gauri van Gulik, náměstek ředitele pro Evropu v Amnesty International. „Makedonie jde zcela proti proudu zbytku Evropy, kde postupně dochází k legalizaci manželství osob stejného pohlaví a postupnému rozšiřování zákonných norem v oblasti rovnosti lidských práv“, doplnil Gauri van Gulik postoj Amnesty International.

Je zajímavé sledovat vývoj v post-komunistických zemích v oblasti LGBT práv. V některých dochází v poslední době v významným pokrokům, v některých naopak sílí snahy zakonzervovat stav z minulosti a zabránit jakýmkoli změnám ve prospěch LGBT komunity. Jak se k tomu asi postaví slovenští voliči v referendu 7.2.2015??

Jiří Koubek

Tagy: , , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem