Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Meningokokové infekce u gayů v západní Evropě

Pondělí, 22. Červenec, 2013

infection

Evropské centrum pro kontrolu nemocí (ECDC) vydalo upozornění na častější výskyt meningokokové infekce u mužů majících sex s muži, který byl zaznamenán v červnu tohoto roku ve Francii, Německu (po třech případech) a Belgii.

Většina těchto mužů byla HIV negativních (není uvedeno, zda některý z nich byl HIV pozitivní). Nejméně dva muži (oba Němci ve věku 22 a 24 let) na onemocnění zemřeli.

Meningokoková infekce je způsobena baktérií Neisseria meningitidis, která je poměrně častou bezpříznakovou baktérií zejména v lidském hltanu. Její výskyt (podobně jako u řady jiných infekcí) je u gayů vyšší než v průměrné populaci. Kromě hltanu byl meningokok nalezen i v jejich močové trubici a konečníku.

Nicméně poměrně vzácně (jedná se přibližně o několik případů na milión obyvatel za rok) je meningokok schopen vyvolat závažné onemocnění – sepsi nebo zánět mozkových blan s těžkým průběhem. To je u více než desetiny pacientů smrtelné, prodělané onemocnění leckdy zanechává i trvalé následky.

Obvykle jde o sporadická onemocnění, spíše u mladších lidí (jednomu z Francouzů ale bylo 45 let). Častější je u mužů než u žen. Nicméně byly pozorovány i ohniskové výskyty, zejména v místech setkání většího počtu lidí, např. mezi návštěvníky fotbalových zápasů.

Ohniskový výskyt meningokové infekce byl v minulosti opakovaně popsán v americké a kanadské gay komunitě. Letos se poprvé objevil v Evropě. Epidemiologové jej dávají do souvislosti s akcemi typu gay pride, kterých se zúčastní statisíce lidí, často z různých zemí. Ohroženi jsou především ti, kteří se při nich zúčastní přeplněných diskoték nebo návštěvníci sex klubů.

Spolehlivou ochranou před meningokokem je očkování. To by mělo pokrývat meningokový sérotyp C, který byl za letošní výskyt nákaz zodpovědný. Měli by je zvážit zejména častí návštěvníci diskoték, ti, kdo cestují na hromadné gay akce do ciziny, a ti, kteří tam navazují i sexuální vztahy. Přestože polovina evropských zemí (nikoli ČR) již zařadila očkování proti meningokokům do svých standardních vakcinačních programů, tak stupeň dosažené imunity ve společnosti není vysoký. Zájemce o očkování musí počítat s úhradou kolem tisíce korun.

Kdo očkován není, měl by se snažit alespoň neoslabovat svou imunitu, tedy zejména neužívat drogy (včetně alkoholu a nikotinu), mít dostatek spánku, vyhnout se výrazné fyzické námaze. Určité riziko tedy mohou představovat blížící se Outgames, kde lze čekat u účastníků zvýšené fyzické vypětí (zejména se to týká vytrvalostních sportů) i hromadné aktivity. Ohrožení jsou i ti, kteří navazují sexuální vztahy, a to i když se jedná o bezpečnější formy (z přenosu meningokoka jsou někdy obviňovány polibky).

Ohrožení jedinci by měli věnovat pozornost možným příznakům, které se rozvíjí velmi rychle (vysoké horečky, bolesti hlavy, chlad končetin, schvácenost, meningeální příznaky). Je třeba co nejdříve vyhledat lékaře a sdělit mu své podezření a upozornit ho na možná rizika (i když výzkumy ukazují, že Češi nemají problém lékaře o své sexuální orientaci informovat, praktické zkušenosti bývají často jiné). Lékaře by měl co nejdříve vyhledat i každý, v jehož blízkosti bylo meningokokové onemocnění zjištěno (vhodné je pak preventivní nasazení antibiotik).

MUDr. Ivo Procházka, CSc.

Jiří Koubek

Tagy:Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem