Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Mezipatra otevřou v Praze komunitní kavárnu

Úterý, 21. Únor, 2017

titulka

Na Krymské 17 v Praze 10 zahájí v březnu provoz komunitní kavárna Patra. Svým jménem Patra odkazují na queer filmový festival Mezipatra, který letos oslaví 18 let existence.

Komunitní kavárna Patra je nejnovějším projektem organizace Mezipatra. Ta každý rok v listopadu pořádá stejnojmenný queer filmový festival; kromě toho v rámci Prague Pride nabízí sérii diskusí a projekcí pod názvem Identita ve městě a v průběhu celého roku pod hlavičkou Mezipatra Approved uvádí distribuční filmy s LGBT+ tematikou.

„Když se nám naskytla příležitost v budově našeho sídla ve Vršovicích otevřít vlastní podnik, neváhali jsme,“ říká Aleš Rumpel, manažer Pater, který v minulosti přes deset let pracoval jako ředitel festivalu. „Mezipatra jsou víc než jediný český queer filmový festival. Je to prostor pro setkávání lidí, kteří se nebojí vyskočit ze škatulek, těch, co se dívají na svět jinak než skrz tradiční genderové kategorie, i těch, co prostě milují dobré umění. Atmosféru svobody a  inkluzivity nechceme zprostředkovávat jen během festivalu, ale každodenně právě v Patrech,“ dodává.

Přímo nad samotnou kavárnou vzniká z původních kanceláří i multifunkční prostor. Od letošního jara tak může sdružení Mezipatra „ve svém“ pořádat výstavy, filmové projekce nebo debaty. „Praha je snad jedinou evropskou metropolí, kde neexistuje gay a lesbické komunitní centrum. Doufám, že se nám to v Patrech podaří do jisté míry vykompenzovat,“ říká Rumpel.

Interiér Pater zpracoval Ing. arch. Lukáš Výtisk. „Každý člověk je jinými vsazován do určitých rolí, škatulí, bublin. Dostáváme tak nálepky a společenské role, na základě kterých se posuzuje vše, co děláme. Nové komunitní centrum by mělo být prostorem, který tyto předsudky nechává v pozadí, pomáhá je smazat nebo se s nimi vypořádat,“ vysvětluje svou inspiraci.

Datum otevření kavárny se odhaduje na druhou polovinu března 2017.

Adresa: Krymská 17, Praha 10 – Vršovice
Spojení MHD: zastávka Krymská, tramvaj 22 a 4, autobus 135
Web: www.patrakrymska.cz
Facebook a Instagram: @patrakrymska

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem