Vyhledávání

Leden 2018
Po Út St Čt So Ne
« Pro    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Na Slovensku zřízen vládní Výbor pro práva LGBT osob

Neděle, 14. Říjen, 2012

slovakia

I na Slovensku se hýbou ledy…pomalu, ale jistě. Slovenská vláda schválila zřízení „Výboru pro práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych osob pri Rade vlády SR“.

Druhá vláda Roberta Fica tak ukázala ochotu vést otevřenou odbornou diskusi a hledat problémy včetně jejich řešení v oblasti lidských práv LGBT osob. Tímto krokem je poprvé v historii Slovenska postavena LGBT komunita na stejnou úroveň, jako ostatní menšiny ve společnosti, u kterých dochází omezování lidských práv a diskriminace. Sice k tomuto kroku přistoupila slovenská vláda až jako jedna z posledních v rámci EU a bude se jednat pouze o jakýsi poradní orgán, i tak se jedná o významný krok k zrovnoprávnění LGBT osob ve společnosti.

Oceňujeme konštruktívny prístup nového predsedu Rady podpredsedu vlády Miroslava Lajčáka a jeho tímu v procese prípravy výboru a následne aj jeho schvaľovania vládou. Predpokladáme, že rovnaká atmosféra bude panovať aj na pracovných zasadnutiach výboru a najmä, že vláda bude i naďalej prejavovať dobrú vôľu a odvahu pri napĺňaní odporúčaní výboru i Rady“ konstatoval Martin Macko z Iniciatívy Inakosť (www.inakost.sk).

Nezbývá než doufat, že tento pozitivní vývoj bude i nadále pokračovat a že i slovenští gayové, lesby a transexuálové se dočkají vstřícnější legislativy, ať již v oblasti ochrany jejich práv, tak i v oblasti uznání partnerských svazků.

Jiří Koubek

Tagy: ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem