Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nakladatelství LePress vydává dvě knihy o gay rodinách

Středa, 2. Srpen, 2017

titulka

Uprostřed léta vycházejí dvě knihy o gay rodinách. První je český překlad německé ilustrované dětské knížky o holčičce se dvěma tatínky Zebra pod postelí. Je určen především malým čtenářům a čtenářkám od šesti let. Autor Markus Orths, kterého české publikum zná jako autora knihy Pokojská (Kniha Zlín, 2009), v ní ve skvělém českém překladu oceňovaného básníka a autora dětských knih Radka Malého svěže a vtipně vypráví nevšední příběh malé Johanky, která najde pod postelí mluvící zebru. Kniha je doplněna původními ilustracemi Dory Dutkové, nositelky Zlaté stuhy za knihu Papaver (Argo, 2013).

Druhou publikací je ilustrovaná kniha Tango. Skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny, která vychází v koedici s nakladatelstvím Simon & Schuster. Autoři Peter Parnell a Justin Richardson ji s nádhernými ilustracemi Henryho Colea napsali již v roce 2005 podle skutečného příběhu dvou tučňáčích samečků z newyorské zoo, kteří vyseděli mládě z vajíčka, o než se nikdo nestaral.

„I když se česká společnost ráda nazývá tolerantní a otevřenou, téma gay a lesbického rodičovství stále vyvolává vášně u politiků i veřejnosti. Gayové a lesby však děti mají, i bez ohledu na nedostatečnou právní ochranu státu, a těch dětí je až několik tisíc. Právě pro ně jsou tyhle knihy primárně určené. Jejich kamarádi a spolužáci by zase díky našim knihám neměli být překvapeni, že existují i jiné rodiny,“ vysvětluje nakladatelka Markéta Navrátilová důvody vydání knih.

Kniha Tango (původní název And Tango Makes Three, Simon & Schuster, 2005) v době svého vydání v USA kromě mnoha ocenění vyvolala i řadu negativních reakcí. Podle Americké asociace knihoven byla po několik let nejkontroverznější knihou, v několika školách a knihovnách byla dokonce cenzurovaná a zakázaná. „Věřím, že v Česku k podobným kontroverzím docházet nebude, kniha neobsahuje nic senzačního,“ dodává nakladatelka M. Navrátilová.

„Dětem neubližuje homosexuální orientace rodičů, ale homofobie okolí. Nenávistné výroky politiků a političek na adresu gayů a leseb nejvíc ubližují právě dětem v těchto rodinách. Tedy dětem, jejichž ochranou se tito politici a političky ohánějí,“ říká Petra Kutálková, jedna z autorek nedávno publikované studie Sešívané rodiny: nový život zevnitř i zvenku, která se zabývá situací dětí v rodinách s rodiči stejného pohlaví.

Knihy vydává nakladatelství LePress, orientované na lesbickou a gay tematiku. To již vydalo dvě knihy s tematikou lesbických matek – v roce 2012 pohádkovou knihu Markéty Pilátové a ilustrátorky Dory Dutkové Jura a lama, určenou dětem předškolního věku, kde se stejnopohlavní rodina vyskytuje jako pouhé pozadí (ne)obyčejného pohádkového příběhu, v roce 2015 pak knihu pro děti od sedmi let Jedno morče a dvě mámy (autor Pieter Feller, ilustrace Niels de Hoog, překlad z nizozemštiny Adéla Elbel).

Markus Orths: Zebra pod postelí. Překlad Radek Malý, ilustrace Dora Dutková, LePress 2017, 44 stran. Vydání knihy podpořil Česko-německý fond budoucnosti, překlad vznikl s finanční podporou Goethe-Institutu.

Peter Parnell a Justin Richardson: Tango. Skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny. Ilustrace Henry Cole. LePress 2017, 32 stran.

Knihy lze koupit v internetovém obchodě queershop.cz a v distribuční síti Kosmas, www.kosmas.cz.

Untitled-1

zhruba_nahled01.indd

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem