Vyhledávání

Červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čer    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Napětí vrcholí – klíčové referendum na Slovensku se blíží!

Pondělí, 2. Únor, 2015

sk_vlajka

Přinášíme aktuality týkající se „Referenda o rodině“, které proběhne už tuto sobotu na Slovensku. Nyní vrcholí kampaně jak přívrženců referenda, tak i odpůrců.

Že se jedná o kampaně opravdu agresivní není pochyb. V podstatě ve slovenských médiích je referendum událostí č. 1, různé názory a pohledy na referendum plní titulní strany zpravodajských webů i tištěných periodik. A aby se „potřebné informace“ dostaly i do té nejposlednější dědiny se stará církev – nejeden farář neopomněl při svém kázání náležitě poučit o významu referenda své „ovečky“.

O čem se bude v sobotu hlasovat?

Voliči budou mít možnost odpovědět ANO/NE na následující otázky:

1) Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývat žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?
2) Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?
3) Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovat účasť detí na vyučování v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?

A jak vlastně vypadá situace před sobotním hlasováním?

Poslední průzkumy veřejného mínění naznačují, že by se sobotního referenda nemusela účastnit potřebná většina oprávněných voličů, což by znamenalo, že referendum by bylo neplatné. Jeden z posledních průzkumů zajišťovala Agentura Focus pro Denník SME na vzorku 1070 respondentů a výsledkem byl odhad účasti mezi 32 a 38% oprávněných voličů. To by znamenalo neplatnost referenda.

V každém případě referendum iniciované organizací Aliancia za rodinu rozděluje slovenskou společnost. A pohledem z venčí se ani nezdá, že by byla rozdělena pouze postojem k otázkám položeným v referendu. Spíše to vypadá, že se společnost rozdělila na:

  • přívržence referenda (kteří budou pravděpodobně odpovídat na otázky ANO)
  • odpůrce referenda (ti většinou nepůjdou k referendu a nebo budou volit odpověď NE)
  • občany s názorem, že celé referendum je hloupost a že se vůbec netýká problémů rodiny

K existenci i otázkám referenda se v médiích postupně vyjadřují různé slovenské osobnosti a i v jejich případě se dají názory charakterizovat výše uvedenými body. Objevil se i článek, který charakterizoval referendum jako zbytečné vyhození 6,5 milionu EUR z okna za jediný den. Smutek nad důsledky referenda vyjádřil také slovenský prezident Andrej Kiska. V rozhovoru pro Denník N si posteskl: „Naozaj ma však trápi, že referendum začína rozdeľovať ľudí. Vidím dokonca na Facebooku, že sa rozpadávajú dlhoročné priateľstvá. To je to najhoršie, čo môže byť. Preto prosím všetkých, čo môžu, aby sme emócie upokojovali a neprilievali olej do ohňa.“

Jen pro zajímavost, k referendu se vyjádřila i bývalá premiérka Radičová, která nyní žije v Německu, kde pracuje v Berlíně pro Robert Bosch Academy. Ta konstatovala, že referendum rozhodně neotevřelo otázky problémů klasických rodin. Pro deník SME doslova uvedla: „Naopak, vyplavilo to všetok hnus, ktorý si viem len predstaviť… Vyplavili sa pudy a špina, to nemá s rodinou nič společné.“

Jiří Koubek

Tagy: , , , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem