Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Obama do Soči také nepojede – pošle radši LGBT delegaci

Čtvrtek, 19. Prosinec, 2013

p022814ps-0425

Americký president Barrack Obama pošle „Putinovi pod nos“ delegaci vedenou LGBT osobnostmi, diplomaté zůstanou doma.

USA nevyšlou na olympiádu v Soči ani presidenta, ani vicepresidenta, dokonce ani ministra zahraničí… USA bude reprezentovat delegace vedená LGBT osobnostmi, v čele s lesbickou tenisovou legendou Billie Jean Kingovou. Ta se v 80. letech minulého století stala jednou z prvních osobností v profesionálním sportu, která se veřejně „vyoutovala“. Rozhodnutí Bílého domu komentoval jeho mluvčí Josh Earnest takto: „Delegace na olympijských hrách bude reprezentovat rozmanitost, která je znakem Spojených států“.

Poprvé od roku 2000 tak nebude USA mít na zimních olympijských hrách delegaci složenou z politické elity. Z politických kruhů má být zastoupení pouze v podobě amerického velvyslance v Rusku Michaela McFaula a exministryně vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanové. Mimo již zmiňované tenisové legendy Kingové bude v americké delegaci také hokejistka Caitlin Cahowová, dvojnásobná olympijská medailistka. Ta se stejně jako Kingová otevřeně hlásí k lesbické orientaci.

Také některé další politické špičky oznámily svoji neúčast na ZOH v Soči, i když bez konkretizace důvodů. Do dějiště her se nechystá například německý president Joachim Gauck, stejně tak jeho francouzský kolega François Hollande. Ač důvody neúčasti nikdo z uvedených nekomentoval, oba se netají svojí kritikou přístupu Putinova režimu k lidským právům. Více překvapivá je neúčast polského presidenta Bronislawa Komorowského a premiéra Donalda Tuska. V jejich případě lze spíše spekulovat o jiných důvodech, než stavu lidských práv.

Dodejme, že český president Miloš Zeman se do Soči chystá na 2 dny, údajně „fandit českým sportovcům“. Mimo jiné se také bude účastnit slavnostní recepce pořádané Vladimírem Putinem. Dodal také, že rozhodně nehodlá mlčet ke stavu lidských práv v Rusku…doufejme jen, že mluvit bude před nadměrnou konzumací svých oblíbených nápojů :-).

Jiří Koubek

Tagy: ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem