Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ocenění Colourplanet a PROUD 2013 předána

Pátek, 17. Květen, 2013

titulka

V předvečer dne boje proti homofobii byla na slavnostním večeru bePROUD předána ocenění za významné počiny pro LGBT komunitu.

Ve čtvrtek 16.5. se v pražském Paláci Illusion konal druhý ročník slavnostního večera bePROUD – ocenění počinů a aktivit, které pozitivně ovlivňují lesbickou, gay, bi a trans (LGBT) komunitu. Ceny bePROUD navazují na ocenění portálu Colour Planet, které před pěti lety založil Janis Sidovský. V minulosti je získali Jiří Hromada, Marcela Šulcová, Ivo Procházka a Aleš Rumpel.

První předávanou cenou byla „Poklona Colourplanet“, která je udělována osobnostem a projektům, jejichž aktivity a postoje přesahují rámec České republiky nebo regionu a přispívají k vytváření pozitivních vzorů nejen pro LGBT minoritu. Pro letošní rok cenu získal známý fotograf Robert Vano, který cenu převzal z rukou Pavla Vítka, dlouholetého partnera zakladatele Colourplanet Janise Sidovského.

Hlavní cenou udělovanou portálem Colourplanet pak byla „Cena Colourplanet“. Ta je uznáním dlouholeté činnosti ve prospěch české LGBT minority a je udělována jednotlivcům nebo organizacím, jež se významně zasluhují o změnu vnímání gayů a leseb ve společnosti, pomáhají prosazovat práva GLBT minority a přispívají k odstraňování předsudků, diskriminace a homofobie. V letošním roce se držiteli této ceny stali pánové Pavel Kos a František Bloudek, kteří ji převzali z rukou Jiřího Hromady, dlouholetého gay aktivisty. Oba ocenění stáli u zrodu organizace M-klub Lambda Praha, která sdružovala gaye a jejich přátele, Pavel Kos stál v jejím čele do roku 1998, kdy ho ze zdravotních důvodů vystřídal právě František Bloudek. V rámci sdružení SOHO se M-klub Lambda Praha spoluúčastnil aktivit směřujících k nastolení takového právního a společenského klimatu, který by akceptoval právo gayů na život prostý diskriminace a homofonních útoků.

Cenu PROUDu (PROUD o.s.) za počin roku letos získaly rovnou 2 projekty – v obou případech se jedná o vydání knihy. Prvním oceněným počinem je kniha „Od žaláře k oltáři“ z nakladatelství HOST, jejímž autorem je Jan Seidl s kolektivem. Kniha se zabývá historií homosexuality v českých zemích od roku 1867 do současnosti. Druhé ocenění pak bylo uděleno nakladatelství LePress a autorce knihy „Jura a Lama“ Markétě Pilátové. Jura a lama je první česká kniha, která představuje rodinu se dvěma rodiči stejného pohlaví malým dětem.

Tím je výčet předávaných cen kompletní, večer poté pokračoval volnou zábavou. Na slavnostním večeru bePROUD letos vystoupila například zpěvačka Vladivojna La Chia, DJové rádia Wave, Mušnula a kapela Iglú. Z celé akce Vám Colourplanet přinese i fotoreportáž.

www.beproud.cz

foto1

Jiří Koubek

Tagy:Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem