Vyhledávání

Červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čer    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Petr Kurečka: "hledám kluky z ulice"

Čtvrtek, 9. Srpen, 2012

titulka

Autor nejúspěšnějšího českého kalendáře exkluzívně pro Colour Planet.

Petra Kurečku jsem znal jen z fotek a podle věhlasu kalendáře Proměny jsem očekával, že na setkání přijde suverén, který bude mít nějaké rozhovory „na háku“. Ukázalo se, že Petr je spíš introvert, který si je sice svých úspěchů vědom, ale nijak na nich nelpí. Že žije hledáním zajímavých, lidskému oku mnohdy skrytých tajemství. A v tom je kouzlo jeho fotografií .

Specializuješ se na portréty českých a zahraničních osobností, proč sis vybral právě portrétní fotografii jako svůj obor?

Baví mne pracovat s člověkem a sledovat jeho proměny před fotoaparátem. Jde vždycky o vzájemnou komunikaci a spolupráci. Hledám vlastně to, co je ukryto pod povrchem a jen občas vykoukne. Jsem proto takový věčný hledač. Lidé, které portrétuji, mají za sebou zajímavý život. Vepíše se jim do výrazu. Já jsem prostředník mezi nimi a divákem, mým úkolem je tuto esenci zachytit.

poloakt z připravované série Cityboy

U portrétu je zásadní kompozice, neláká Tě naopak dokumentární focení reality, zachycení nenaaranžovaného okamžiku?

Dělám i tento druh portrétů. Ještě ale nejsou nikde prezentovány, proto se k nim zatím nedostanete. Připravuji projekt, který představí touto formou zajímavé osoby české nejen umělecké sféry.

Jsi autorem nejúspěšnějšího českého kalendáře Proměny pro nadaci Archa Chantal. Plánuješ jeho pokračování? Jak vůbec myšlenka stylizace slavných žen a mužů do postav historie, filmu, módy a popkultury vznikla?

Kalendář Proměny se stal už takovou tradicí. Za celou myšlenkou stojí má dobrá kamarádka Květa Fialová. Několikrát jsem ji fotil na divadle, a tak jsme se seznámili. Máme společný smysl pro humor, což vznik kalendáře usnadnilo. Květa je vlastně étericky ztělesněný Einstein, mají stejného jmenovatele, a to nesnesitelnou lehkost bytí. Proto stačil jen knírek z Barrandova a vznikla první fotografie u Květy doma. Shodou okolností mi na druhý den zavolala Chantal a mezi řečí se zmínila, že by potřebovala pro svou nadaci nějaký zajímavý projekt. Nápad přišel okamžitě. Navrhl jsem ji, abychom spojili 12 zajímavých žen a proměnili je v jiné osoby. Chantal byla nadšená, já se spojil se svým kolegou režisérem Markem Škarpou a vznikl první kalendář. Po něm druhý a následně třetí, ve kterém jsou muži proměněni do filmových postav. Nyní chystáme 4. vydání, kde se vám představí známé dvojice české kulturní scény taktéž ve filmových rolích. Kalendář přinese každoročně pro nadaci velkou částku peněz na projekty v dětských odděleních českých nemocnic.

Květa Fialová jako Einstein, kalendář Proměny 2010

Květa Fialová jako Einstein, kalendář Proměny 2010

Tvoje fotky jsou typické stylizací, jsou košaté ve významech, dráždí smyslností i vtipem. Jak náročné je přemluvit slavné osobnosti, aby se převlékly za jiné pohlaví jako tomu bylo u kolekce Proměny?

Sám jsem překvapený, jak jsou slavné osobnosti sdílné k mým nápadům. Velkou měrou k tomu přispívá má práce na kalendáři, která je všeobecně známá. Člověk se zkrátka nesmí bát a musí mít jasnou představu. Pokud k těmto lidem přijdete a budete jen naznačovat váš projekt, nebude to fungovat. Tak například když jsem fotil slavného režiséra a herce Terryho Gilliama, přišel jsem k němu a řekl: “Ahoj, já jsem Petr, fotograf, a chci Tě fotit ve staré továrně jako variaci na Kafkovu Proměnu.” A odpověď byla velmi stručná. “Fajn, to se mi líbí, Kafku miluji, zítra, dávám ti 15 min.“. Focení bylo tak super, že se protáhlo na půl dne a všichni jsme si ho užívali. Já jsem měl nakonec možnost být dlouho v přítomnosti režiséra, jehož filmy miluji, a mluvit s ním i o jiných než pracovních věcech.

U posledního snímku pro benefiční projekt Art For Life s Tonyou Graves nebo u portrétu Radima Špačka hraje roli mužská nahota, jsou tyto snímky vybočením z tvojí běžné tvorby anebo chystáš další provokativní sérii?

Nahota jako taková, ať už mužská nebo ženská, vždy dráždí. Navíc žijeme v době, kdy se hranice toho, co považujeme za provokativní, značně posunula. Po letech focení jsem zjistil, že pokud je člověk před objektivem nahý, odhodí přetvářku a chová se přirozeněji. Je potom snazší zachytit to, o čem jsem mluvil předtím, a sice určitý éter člověka. Samozřejmě jsem si vědom i toho, že fotografie nahého těla více upoutá pozornost. Největším kreditem je ale to, že nahé mužské tělo je krásné. Právě teď pracuju na novém projektu Cityboy, jehož inspirací mi byla kniha Gerainta Andersona. Jedná se o čisté studiové erotické portréty kluků, kteří žijí v hlavním městě. Mnozí z nich přijeli z okolních menších měst a pobyt v hlavním městě jim značně změnil hodnoty i hranice, za které zajít. Mám tam zajímavou kolekci národností i ras, ale nechci předbíhat, je to zatím tajné.

Radim Špaček

Radim Špaček

Může se stát tvým modelem i kluk z ulice?

Jistě, stačí mi poslat fotografii postavy a obličeje.

Dají se tvoje fotky vidět také jinde než na internetu? Neplánuješ výstavu?

Malý výběr z mé aktuální tvorby vystavuje pražský designový hotel Fusion. Příští rok bych rád představil svůj nový projekt Cityboy.

Jsou některé z tvých snímků na prodej?

Nefotím fotografie na prodej. Pokud by však měl někdo velký zájem o nějakou z nich, je možné se domluvit s mým manažerem.

Jak obtížná je pro českého fotografa profesionální kariéra? Jde to jen za cenu reklamních zakázek anebo si práci vybíráš?

Upřímně řečeno záleží na tom, jaký okruh lidí kolem sebe máte. Myslím, že profesionální kariéra v Čechách je těžká vzhledem k tomu, že jsme poměrně malý trh. Mám asi to štěstí, že si práci mohu vybírat, ale byly samozřejmě doby, kdy jsem vzal cokoli. Myslím, že do toho stavu se musí člověk propracovat stejně jako v jakémkoli jiném povolání.

Janis Sidovský
FOTO: Petr Kurečka

pic5

Květa Fialová a Josef Kubáník, plakát k představení Harold a Maude ve Slováckém divadle

pic6

Pavel Vítek v kolekci k životnímu jubileu, 2012

pic7

Pavel Liška, pro filmový festival v Písku

pic8

Terry Gilliam, variace na Kafkovu Proměnu

pic9

Petr Kurečka osobně

 

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem