Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Prague Pride k masakru v gay klubu v Orlandu #WeAreOrlando

Středa, 15. Červen, 2016

svicky

Prague Pride, spolek, který bojuje proti diskriminaci gayů, leseb, transgender a bisexuálních osob, tímto vyjadřuje upřímnou soustrast pozůstalým po obětech sobotního otřesného masakru v americkém Orlandu.

Zapálením svíčky na pietní akci před US velvyslanectvím v Praze se zároveň přidáváme k lidem, komunitám a institucím po celém světě k vyjádření solidarity s orlandskou a americkou LGBT komunitou. Vyjadřujeme také znechucení z toho, že řada lidí, včetně zástupců českých médií, se snaží zakrýt fakt, že se jednalo o útok z nenávisti “HATE CRIME” cílený na gaye, lesby, transgender a bisexuální osoby kvůli tomu, kým jsou a koho mají rádi. Ignorování tohoto faktu je pokračující skrytou homofobií, která se naší společností plíživě šíří.

O život přišlo 49 obětí fanatického extrémisty a další desítky lidí jsou těžce zraněni. Neexistují slova, která by popsala naši lítost a náš smutek a ano, i náš vztek. Dnes a denně přicházejí na světě gayové, lesby, bisexuální či transgender osoby o život, anebo jsou vystaveny jiným projevům nenávisti. Ale jen zřídkakdy se LGBT komunita jako celek stala objektem takto odporného, hromadného a cíleného útoku z nenávisti.

Útok je činem fanatika, stejně jako jsou činy evangelikálů v afrických zemích směřované proti LGBT komunitě nebo aktivity fanatiků v některých státech USA, jejichž důsledkem je přijímání zákonů flagrantně diskriminujících LGBT komunitu. Jediným cílem těchto extrémistů je šířit nenávist. Chtějí, abychom nebyli vidět, aby nebyl slyšet náš hlas… abychom nebyli.

“Každý, kdo odsuzuje otřesný homofobní čin v Orlandu, by se měl zamyslet nad tím, zda sám někdy svými výroky či chováním nevyjadřuje nebo nepodporuje homofobii. Třeba zpochybňováním schopnosti gayů a leseb vychovávat děti. Používáním zavádějících fotek u novinových článků. Nečinným přihlížením tomu, jak se někdo na ulici vysmívá gay páru držícímu se za ruce. Řečmi o tom, že proti homosexuálům nic nemám, ale neměli by se producírovat na veřejnosti.” říká Kateřina Saparová, výkonná ředitelka festivalu Prague Pride.

Omar Mateen byl právě takovým produktem homofobie, pravděpodobně odmala slýchával, že být gay je špatné, a jak se ukazuje, možná s tím i sám bojoval. Nakonec zaútočil a nevybral si náhodný klub či veřejné prostranství s velkým počtem lidí. Svůj útok cíleně směřoval na gay klub, protože nenáviděl gaye. Jeho útok byl útokem na nás všechny, na celou LGBT komunitu, ale také na naše rodiny, přátele, hodnoty a společnost, v níž žijeme.

“Naší jedinou společnou odpovědí na všechny útoky od lidí, kteří se schovávají za jakoukoliv ideologií, musí být jediné: nenávist nezastaví naší hrdost. Proto jako každý rok, uspořádáme průvod hrdosti Prague Pride a stejně jako řada amerických gayů, leseb, bisexuálních a transgender osob vyzýváme všechny lidi, kteří chtějí vyjádřit mírovou cestou svůj odpor proti homofobii a útokům z nenávisti, aby se k nám 13. 8. od 13:00 připojili na Václavském náměstí a ukázali, že polibkem, objetím a držením se za ruce společnost nerozvracujeme ani nijak nepoškozujeme. A pokud nemůžete, ukažte gayům, lesbám, transgender a bisexuálním osobám ve svém okolí svoji podporu – teď to potřebujeme.“ dodává k útoku v Orlandu předseda spolku Prague Pride Czeslaw Walek, který v současné chvíli pobývá na Fulbrightově stipendiu v USA.

www.praguepride.cz

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem