Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Přiznal barvu… A Vatikán ho hned vyhodil…

Neděle, 4. Říjen, 2015

out_knez

Polský katolický kněz Krzysztof Charamsa zřejmě šokoval přiznáním své homosexuální orientace Vatikán natolik, že se ho církevní špičky rozhodly okamžitě zbavit. S okamžitou platností přišel o všechny své funkce ve Vatikánu s odůvodněním, že sdělení své sexuální orientace „nevhodně načasoval“.

Vatikánský teolog a polský katolický kněz Krzysztof Charamsa (43) v rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera odkryl svoji homosexuální orientaci. Během tiskové konference pak prohlásil: „Chci, aby církev i mé okolí vědělo, kdo jsem. Jsem homosexuální kněz, jsem šťastný a hrdý na svou identitu“. Zároveň představil svého partnera a vyzval církev k přehodnocení své zásady naprosté sexuální zdrženlivosti u kněží. To doslova označil za nelidské. Připustil také, že to pro něj zřejmě bude znamenat konec kněžské služby, která byla doposud celým jeho životem.

Krzysztofa údajně k tomuto kroku vedl i záměr stát se obhájcem dalších homosexuálních kneží v církvi. Nepředpokládá sice, že by se mnoho dalších odhodlalo k podobnému kroku, sám je přesvědčen o tom, že gayové tvoří mezi knězi většinu. Představil vlastní desetibodový „manifest osvobození“ proti „institucionalizované homofobii v církvi“. Zajímavý může být také jeho plán sepsat knihu o tom, jak to ve Vatikánu opravdu funguje. Sám zde strávil přes 12 let, takže zřejmě má „materiálu“ dostatek.

Reakce církve byla okamžitá – s okamžitou platností byl zbaven své funkce ve Vatikánu. Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi ve zdůvodnění tohoto kroku uvedl, že kněz nebyl „vyhozen“ proto, že je homosexuál, ale proto, že k oznámení velmi nezodpovědně zvolil nevhodný termín. Těžko odhadovat, zda by postup Vatikánu byl jiný, pokud by Krzysztov Charamsa zvolil jiný termín než předvečer zahájení sněmu biskupů (synoda) o manželství a rodině. Knězem prozatím zůstává, o jeho dalším osudu dle mluvčího Vatikánu nebude rozhodovat Vatikán, ale příslušná diecéze.

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem