Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

PROUD představil projekt „Neviditelné menšiny“

Pondělí, 29. Červen, 2015

title_proud

Cílem projektu je zviditelnění problematiky LGBT mládeže, rodin a seniorů. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Jeho představení proběhlo v pondělí 29.6. při tiskové konferenci za účasti norské velvyslankyně v České republice, paní Siri Ellen Sletner.

Detailně projekt přítomným novinářům přiblížili Rut Dvořáková, koordinátorka projektu a Zdeněk Sloboda, jednatel organizace Proud z.s. Aktivity projektu se zaměřují třemi směry:

RODIČOVSTVÍ – zviditelnění stejnopohlavních rodin

V České republice v současné době žije téměř 1000 dětí, které jsou vychovávány ve stejnopohlavních rodinách. Cílem je na tyto fungující rodiny upozornit a časem srovnat jejich práva na úroveň normálních manželství. Klíčovým je nejlepší zájem dítěte. Dle nedávno uveřejněného průzkumu veřejného mínění CVVM (více info v tomto článku) schvaluje adopce dítěte partnera/partnerky 59 procent dotázaných.

DOSPÍVÁNÍ – práce s dospívající mládeží jako prevence homofobie

Duhové semináře na ZŠ a SŠ s cílem práce s citlivou, dospívající mládeží. Duhové semináře nabízejí aktivity a materiály pro střední a základní školy. Obeznamují se životem LGBT+ lidí v Česku i ve světě, dnes i v minulosti. Tím poukazují na základní principy fungování společnosti – na její hodnoty, normy, předsudky či sociální nerovnosti.
Během realizovaných seminářů v letech 2013-2014 bylo posbíráno 1141 dotazníků od účastníků seminářů, 45 procent chlapců, 55 procent dívek, průměrný věk 16,9 roku. Kolem 70 procent studentů uvedlo, že jim seminář přinesl nové poznatky a vědomosti a 20 procent přiznalo, že se změnil jejich postoj k LGBT. I přesto 22,5 procenta clapců (ale jen 3 procenta dívek) uvedlo, že by pro ně byl problémem gay spolužák. Lesbická spolužačka by „vadila“ 11,6 procent dívek (ale jen 6 procentům chlapců). Ještě horší situace je v případě trans spolužáka/spolužačky, zde uvedlo 42 procent studujících, že by s tím měli problém.

SENIOŘI/SENIORKY – zmapování problematky LGBT seniorů

Zatím nezmapovaná oblast problematiky LGBT seniorů ve společnosti. Zahraniční výzkumy ukazují například možnou problémovost u rezidentní péče (necitlivost, nepochopení personálu a ostatních klientů), v ČR pak může být navíc velmi specifické prostředí (post-socialistické).

Více informací o aktivitách PROUD z.s.
www.proudem.cz
www.stejnarodina.cz
www.duhoveseminare.cz
www.duhovavychova.cz

Jiří Koubek

Tagy: , , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem