Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Průvodce právy LGBT cestovatelů do Británie od Stonewall

Úterý, 31. Červenec, 2012

stonewall

Organizace Stonewall, zabývající se právy LGBT osob, vydala pro turisty v několika jazycích stručného průvodce právy LGBT osob ve Velké Británii.

Osmistránkový leták je zatím k dispozici v šesti jazycích (Anglicky, Německy, Italsky, Španělsky, Francouzsky a Polsky). Turisté mají leták možnost získat buď v tištěné verzi (Anglicky, Francouzsky a Španělsky), nebo v kterékolik jazykové verzi si jej mohou stáhnout z webových stránek organizace Stonewall na odkazu www.stonewall.org.uk/visitorsguide.

Česká verze bohužel prozatím chybí, nicméně jazykové mutace odpovídají počtům turistů z jednotlivých zemí.

Na druhé stránce letáku s nadpisem „Hello“ vítají vydavatelé čtenáře ve Velké Británii a informují je, že tento leták je má seznámit s ochranou práv LGBT osob v zemi a napovědět jim, kam se v případě problémů obrátit.

Třetí stránka s nadpisem „It’s great to be gay“ vychvaluje zákony na ochranu LGBT osob ve Velké Británii a informuje, že ve všech velkých městech, i některých menších, lze najít bary a kluby pro LGBT osoby. Dále na třetí stránce leták informuje, že se může v souvislosti s užíváním služeb nebo při řešení připomínek a stížností stát, že budete dotazování na svou sexuální orientaci. Autoři vysvětlují, že se nejedná o přehnanou zvědavost, ale snahu některých firem přizpůsobit své služby a jednání i osobám s jinou sexuální orientací. Avšak dodávají, že záleží jen na vás, zda se ke své orientaci přihlásíte.

Čtvrtá stránka letáku má nadpis „Eat, drink and be merry“ a ubezpečuje návštěvníky, že jim nikdo nemůže odmítnout poskytnou služby jen na základě jejich odlišné sexuální orientace. Je jedno, zda se jedná o obchod, restauraci, bar, taxi nebo třeba návštěvu ZOO, všude platí zákaz diskriminace. Zároveň jsou návštěvníci vyzýváni, aby v případě takového jednání informovali dotyčeného, že se jedná o nezákonné jednání a požadovali kontakt s managerem.

Na páté stránce „Gimme shelter“ jsou návštěvníci informování, že mají právo mít společný hotelový pokoj a nemohou být hotelovým personálem odmítnuti se zdůvodněním, že 2 muži nebo 2 ženy nemohou sdílet jeden pokoj. Opět mají v případě problémů kontaktovat managera zařízení a informovat ho, že se jedná o protizákonnou činnost.

Šestá stránka „Oi, you!“ se zabývá „hate crime“, tedy útokům z důvodu odlišné sexuální orientace. Zde je jasná výzva v případě jakéhokoli obtěžování, nepadání či nátlaku kontaktovat bez obav okamžitě Policii buď přímo na ulici, nebo telefonicky na čísle 999.

Předposlední, sedmá stránka „Somebody call a doctor!“ se zabývá právy partnerů v případě hospitalizace v nemocnici a nabádá návštěvníky, aby v takovém případě informovali o svém partnerském vztahu personál zdravotnického zařízení.

A na poslední stránce „Help!“ je pak zveřejněno kontaktní číslo na poradnu organizace Stonewall, kterou mohou s dotazy kontaktovat turisté na čísle 08000 502020 v pracovní dny 9:30 – 17:30, případně se na poradnu obrátit emailem.

Vydání tohoto „průvodce“ je jistě prospěšným činem (škoda, že není česká mutace), nicméně ne vše je v praxi stejně „růžové“, jak je popsáno v průvodci. Pokud se chystáte do Anglie na Olympiádu, či jen tak na výlet, Colourplanet Vám přeje příjemný pobyt :-).

Jiří Koubek

Tagy: , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem