Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Registrované partnerství má úspěch u nás i po sedmi letech

Úterý, 27. Srpen, 2013

gayloga

Již přes sedm let mají gayové a lesby u nás možnost vstupovat do registrovaného partnerství a stvrzují tak svůj svazek před zákonem. Této možnosti využilo již 3.170 gayů a leseb.

Od 1. července 2006 do 30. června 2013 ji využilo 1.585 párů, z toho 506 ženských a 1.079 mužských.
Protože žijeme v globalizovaném světě, tak u 191 dvojic byl jedním z partnerů cizinka nebo cizinec, a to z krajin blízkých jako např. Slovensko až po vzdálené exotické země. Tento fakt dokazuje uplatnění našich občanů v rámci celého světa a zahraničních pro změnu v naší zemi.

Všechny argumenty odpůrců během boje za prosazení tohoto institutu, během jeho schvalování v parlamentu se ukázaly jako liché, nesmyslné a zavádějící. K nim se později začalo přidávat i pár podivných spolků extrémistů, ortodoxních katolíků, rasistů a jiných osob často účelově se schovávající za konzervatizmus.

Ovšem v době, kdy vzrůstá počet nesezdaných heterosexuálních párů, většina manželství se rozpadá, děti se častěji dostávají do krizových situací, je snaha gay a lesbických párů zlegalizovat svůj vztah a převzít za něj zodpovědnost pod dohledem státu tím nejkonzervativnějším jevem, který si lze představit. Ze zákona mimo jiné totiž vyplývá i vzájemná vyživovací povinnost partnerů.

Nutno dodat, že „rozvodovost“, tedy zánik partnerství rozhodnutím soudu je výrazně menší oproti manželství. Dochází k němu u více než deseti procent (nejméně 167 dvojic). Tento údaj je ovšem přibližný, protože od roku 2012 jej neevidují v krajích Praha, Ústeckém a Libereckém.

Zpočátku byl zájem o registraci vysoký díky tomu, že mnoho dvojic čekalo na tuto šanci mnoho let. První úsilí gay a lesbického hnutí totiž započalo v roce 1992. O tři roky později byl návrh zákona poprvé zamítnut, a to vládou Václava Klause. Úspěšný byl až šestý pokus. Proti němu ostře vystupoval zejména tehdejší prezident Klaus a jeho věrní a spojenci spolu s katolickou církví a pravicovými radikály.
Přirozenou sestupnou tendenci ovšem nečekaně ukončilo první pololetí loňského roku. Meziročně tehdy došlo k nárůstu skoro 80 zaregistrovaných.

Letos do konce června do partnerství vstoupilo 90 dvojic, 56 mužských a 34 ženských. U 18 z nich jde o vícenárodnostní soužití. Najdeme mezi nimi partnery ze zemí jako je Sýrie, Litva, Nový Zéland, Bosna a Hercegovina, Indie, Ukrajina, Rusko a další. Zaniklo nejméně 8 registrací. Lze tedy říci, že zájem je stabilně vyšší, což je potěšující fakt.

Poslední snaha několika poslanců z letošního roku novelizovat zákon o registrovaném partnerství nakonec skončí neúspěchem kvůli předčasným volbám. Podle ní by pár mohl adoptovat biologické dítě některého z partnerů (například z předchozího vztahu), které v domácnosti často stejně už dávno žije.
Dosud zákon obsahuje formulaci, že „trvající partnerství brání tomu, aby se některý z partnerů stal osvojitelem dítěte.“ Prakticky tak samotný gay nebo lesba, kteří nejsou registrovaní, o osvojení požádat mohou – proto tento prvek zákona se jeví jako protiústavní, ale bohužel se dosud nenašel žádný pár, který by prokázal odvahu a řešil tuto situaci před soudem.

Milda Šlehofer ve spolupráci s matrikami krajských měst
bývalý aktivista (Nadace Sokrates, SOHO v ČR, Gay iniciativa v ČR)

Oficiální správce statistiky o registrovaném partnerství v ČR http://www.facebook.com/partnerstvi

Jiří Koubek

Tagy: ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem