Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Registrované partnerství v České republice slaví deset let

Čtvrtek, 31. Březen, 2016

logo_pp

Letos 15. března uplynulo deset let od chvíle, kdy byl v České republice přijat zákon o registrovaném partnerství. Schvalování tehdy provázela emotivní diskuze i veto tehdejšího prezidenta Václava Klause, které poslanecká sněmovna přehlasovala.

Od 1. července 2006, kdy zákon o registrovaném partnerství vstoupil v platnost, do konce roku 2015 se v ČR zaregistrovalo 4348 lidí, a to 2878 gayů a 1470 leseb. Zhruba 307 z nich tento institut před soudem zrušilo (údaje za kraje Praha a Liberecký jsou neúplné, neboť matriky je již neevidují). To je výrazně nižší „rozvodovost“ než u heterosexuální populace, kde se rozpadá až polovina manželství.  Nejvyšší zájem o registrované partnerství byl pochopitelně zaznamenán hned v prvním roce, kdy je uzavřelo 252 párů. Ale i vloni se počet registrovaných partnerství držel vysoko, vstoupilo do něj 244 dvojic, z toho 147 mužských a 97 ženských. Vyplývá to z údajů, které od pověřených matrik shromáždil M. Šlehofer, vydavatel facebookových LGBT aktualit.

Gayové a lesby uzavírají registrovaná partnerství i přesto, že jim tento druh svazku nezaručuje stejná práva jako lidem v manželství. Registrace párům stejného pohlaví např. neumožňuje osvojit si dítě partnera či partnerky, po smrti partnera či partnerky nemají nárok na vdovský důchod ani na dva dny dovolené k zařízení smutečního obřadu.

U příležitosti 10letého výročí se 15. dubna v Americkém centru koná seminář, na němž budou čeští i zahraniční hosté hovořit o tom, co registrované partnerství české společnosti přineslo – a co naopak vzalo. Budou připomenuty některé argumenty, které schvalování zákona před deseti lety provázely. Zazní také zahraniční zkušenosti z Irska, Slovinska a dalších zemí s přijímáním podobných zákonů a dosahováním rovnosti LGBT osob. Diskutována bude také otázka, proč se v poslední době řada západních zemí kloní spíše k uzavírání stejnopohlavních manželství, a zda je tato možnost reálná i v Česku.

Mezi hosty debat budou např. aktivista Jiří Hromada, Thalia Zepatos z organizace Freedom to Marry, která prosadila manželství pro všechny v USA, šéf slovinské kampaně „Za“ Miha Lobnik, Brian Sheehan z vedení irské kampaně „Yes Equality“, Helmut Graupner z organizace RKLambda, která prosazuje manželství pro všechny v Rakousku, bývalý premiér Jiří Paroubek, za jehož vlády byl zákon o registrovaném partnerství přijat, a další.

Seminář se koná v pátek 15. dubna od 9:00 do 15:30 hod v Americkém centru, Tržiště 13, Praha 1. Akce proběhne v českém a anglickém jazyce, se simultánním tlumočením. Akreditujte se, prosím, na emailu: bohdana@praguepride.com.

Seminář pořádá spolek Prague Pride za podpory Amerického centra a Hotelu Hilton v rámci projektu Gay rights are human rights / Práva LGBT osob jsou lidskými právy.

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem