Vyhledávání

Leden 2018
Po Út St Čt So Ne
« Pro    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

ŘEKNU.TO – nová poradna pro romské gaye, lesby a jejich rodiny

Středa, 11. Leden, 2017

ara

Říct „to“? Coming out není zrovna ta nejjednodušší součást života. Pro nikoho. Natož pro Romy a Romky, v jejichž komunitě je homosexualita stále většinou velké tabu. I přesto jsou v České republice ti, kteří se k tomu nelehkému činu postavili přímo. A to do kamery. Upozorňují tak na novou poradnu pro romskou LGBT komunitu a jejich rodiče Řeknu.to.

Nový projekt spolku Ara Art zaměřený na romské gaye, lesby a jejich rodiny má příhodný název Řeknu.to. Pro ty, kteří se potřebují poradit nebo si jen o svých problémech popovídat, je vytvořena poradna a “prostor“, virtuální i reálný. „Není to úplně klasická poradna. Někdy si potřebuje člověk jen popovídat, potřebuje kamaráda, kterému se může svěřit a může mu říct všechno. A hlavně se s ním nebo s ní osobně setkat, třeba zajít na kafe,“ říká pro HateFree o projektu ředitel Ara Art David Tišer.

JAK TO FUNGUJE?

Poradci týmu Řeknu.to fungují online na mailu nebo Facebooku, také jsou k zastižení na telefonu nebo naživo. S poradci je možné se potkat a promluvit si – zatím pilotně v Praze, Plzeňském, Pardubickém a Ústeckém kraji. Ozvat se ale mohou lidé z celé ČR, poradci se snaží všem vyjít vstříc.

muz

PODPORA RODIČŮ JE STEJNĚ DŮLEŽITÁ

Projekt není ale určen pouze pro gaye a lesby, myslí také na rodiče a příbuzné. I oni se mohou ozvat, pokud si potřebují promluvit, sdílet své pocity z nové a mnohdy nečekané situace nebo pokud potřebují poradit, jak se zachovat. „Máme v týmu konzultantku Danu. Je to matka dvou gayů a musela si tím z pozice rodiče sama projít, sama se s tím musela vypořádat. Dnes Dana pomáhá podobné situace řešit dalším rodičům, kteří si třeba neví rady,“ doplňuje David Tišer.

zena

PROČ ZROVNA ROMSKÁ LGBT PORADNA?

Romští gayové a lesby mnohdy čelí vícečetné diskriminaci. Ze strany majority kvůli své etnické příslušnosti a sexuální orientaci, ve své komunitě pak kvůli sexuální orientaci. „Situace v rámci romské komunity je jiná, protože se v ní o LGBT komunitě teprve začíná otevřené mluvit. Tradiční pohled na LGBT komunitu je u Romů velmi zpátečnický a špatný. To je potřeba změnit,“ uzavírá David Tišer.

KONTAKT:

www.reknu.to
https://www.facebook.com/reknuto/

Jiří Koubek

Tagy:Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem