27282930

Reportáž z EUROGAMES 2015 Stockholm

Čtvrtek, 13. Srpen, 2015

titulka

Ve Stockholmu proběhly minulý týden jedny z největších Eurogames v historii. Svým počtem účastníků dosahujícím 5.000 soutěžících ve 30 sportech byly srovnatelné pouze s Eurogames v Mnichově v roce 2004.

Organizačně však již zaostávaly a neobešly se bez velkých komplikací. Soutěže v triatlonu byly zrušeny, soutěže ve volejbale musely být kvůli nevyhovující hale přeloženy na jiné místo a o den zkráceny. Relativně dobře dopadla lehká atletika, která se odehrávala na olympijském stadiónu, kde týden před tím probíhaly závody Diamantové ligy. Problémy s rozdělením do věkových kategorií, které nerespektovalo atletická veteránská pravidla, byly proti ostatním sportům nevýznamné.

vitekNástup výprav nebyl zakomponován do hlavního programu, jak tomu bylo vždy zvykem, ale proběhl pro mne nepochopitelně asi hodinu před zahájením hlavního programu. Kdo očekával vystoupení opravdové Loreen, Manse Zelmerlow nebo Conchity Wurst, byl zklamán. Všechny uvedené osoby se zjevily pouze v rámci travestie show. Nás mohla potěšit zmínka o Martině Navrátilové.

Česká republika byla zastoupena nejpočetněji za několik posledních let, a sice ve volejbale, lehké atletice, tenise a squashi. Na medaile dosáhl Roman Vítek v běhu na 3 km překážek a v chůzi na 5 km. V obou případech měla bronzovou hodnotu. Roman tak za svou gay sportovní dráhu od roku 2004 do 2015 získal na Eurogames, Gay Games a Outgames 15 medailí. Volejbalový tým obsadil v silné konkurenci 4. místo.

Zatímco v České republice byla vlna veder, ve Stockholmu bylo krásné slunečné počasí s 24 stupni Celsia. Švédská léta jsou krátká, ale intenzivní.

Autor: Roman Vítek