Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Rok 2012 potvrdil obavy z šíření HIV v ČR, padaly rekordy!

Pondělí, 4. Únor, 2013

red_ribbon

Rekordních 212 osob si loni v ČR vyslechlo větu „Jste HIV pozitivní“. Většina z nich byli gayové…

Prosinec uzavřel jak rok 2012, tak i roční statistiky výskytu HIV/AIDS v České republice. Poslední měsíc loňského roku přinesl 12 nových případů HIV+ osob a roční přírůstek se tak zastavil na čísle 212. Ano, je to rekordní roční nárůst v historii testování v ČR! V prosinci se také u 2 osob projevilo onemocnění AIDS a jedna osoba na tuto chorobu zemřela. Celkově onemocnění AIDS postihlo v loňském roce 15 jedinců a v devíti případech AIDS způsobil smrt.

Celkově bylo od počátku testování na území ČR zjištěno 1887 případů HIV, 366 osob postihlo onemocnění AIDS a nemoc si vyžádala 187 obětí.

Pár slov Miroslava Hlavatého, ředitele Domu světla a tajemníka České společnosti AIDS pomoc o.s. k vývoji statistik a situaci v ČR:

Výsledky za rok 2012 potvrdily, že tento rok je nejhorším rokem v dějinách monitorování HIV infekce a onemocnění AIDS v ČR (od roku 1985).

Počet nových případů za minulý rok vyřadil Českou republiku ze zemí s nejnižším výskytem HIV infekce. Byla totiž překročena hranice výskytu HIV infekce – 2 případy na 100.000 obyvatel. Každý konec roku svádí k zamyšlení a k plánům do roku nového. Co nás čeká, jak se s nárůstem HIV infekce máme poprat, kde děláme chybu – my pracovníci v prevenci a v boji proti AIDS na straně jedné a široká veřejnost na straně druhé? Nedávno jsem dostal otázku, zdali práce naší organizace není zbytečná, co děláme, když nám počty nových diagnostikovaných případů stoupají?

Byl jsem nezdvořilý a odpověděl jsem otázkou: Dovedete si představit, jak by vypadala čísla ve statistikách, kdyby přestala pracovat naše organizace na všech jedenácti preventivních projektech? Zaměřme se jen na projekt „Bezplatné anonymní testování na HIV infekci v Domě světla“. V roce 2012 toto odběrové centrum navštívilo 4195 zájemců o test, odebráno z toho bylo 4137 osob. Z odebraných vzorků bylo diagnostikováno 35 případů HIV infekce. Pokud by tito lidé nevěděli o své diagnóze, šířili by nevědomky HIV infekci mezi své sexuální partnery. Naše aktivity nepřivádějí zájemce o test jen do naší ambulance, ale i do řady dalších dosud fungujících středisek. Česká společnost AIDS pomoc pracuje stále ještě na všech dlouholetých projektech a to i přes snižování finančních prostředků. Je otázkou, do kdy tento rozjetý vlak ještě udržíme tlačit.

Snad již konečně někoho zvedne ze židle konstatování, že ČR již patří do zemí s vyšším výskytem HIV infekce, a urychleně vyvolá jednání odborníků z AIDS center, pracovníků ministerstev a nevládního sektoru. Již roky nemáme resortní komisi, o Národní komisi boje proti AIDS ani nemluvím. Jediné co léty praxe funguje je spolupráce lékařů z AIDS center s námi, s nevládním sektorem. Jde o vynikající spolupráci, ale jak AIDS centra, tak ČSAP melou z posledního. Logicky, že se nevzdáme a budeme pracovat dále, ale pomoc by se nám hodila a domnívám se, že je nejvyšší čas.

hiv_aids

hiv_aids1

prenos

vek

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem