Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Rusko: lesbická učitelka vyhozena, soud se jí nezastal

Sobota, 25. Duben, 2015

russian_teacher_title

Ruská učitelka hudby, vyhozená z práce v prosinci loňského roku na základě fotografie, kde se líbá se svojí partnerkou, zastání u petrohradského soudu nenašla. Soud projednal její žalobu, ve které požadovala zrušení výpovědi a kompenzaci 300.000 rublů (cca 120.000 Kč) za morální újmu. Její požadavky však soud v plném rozsahu zamítl s odůvodněním, že její setrvání v pozici učitelky je z morálního hlediska zcela neakceptovatelné.

K tomuto rozhodnutí si soud vyžádal i posudky „expertů“, kteří analyzovali fotografie mladé učitelky, které zveřejnila na sociální síti VKontakte (ruská obdoba Facebooku). Původní záminkou k výpovědi pak byla fotografie, na které je v objetí s jinou ženou, kterou líbá na krk. O doručení fotografie ředitelství školy se postaral ruský aktivista Timur Isajev, který se zabývá vyhledáváním kompromitujících materiálů na ruské pedagogy v souvislosti s ruským zákonem, zakazujícím „gay propagandu“ mezi mládeží. Sám se chlubí tím, že se mu již podařilo takto odhalit 29 pedagogů a postarat se o jejich vyhození z práce.

Celou kauzu sleduje ruský nezávislý magazín Meduza, kterému neúspěšná pedagožka (zůstává v anonymitě) řekla, že po vynesení rozsudku pouze hrdě otřela slzy. Zvažuje nyní podání žaloby k Evropskému soudu pro lidská práva, nicméně si je vědoma, že ani jeho případný pozitivní rozsudek jí návrat do práce nezajistí.

Zajímavé bylo také složení „expertní“ komise, která soudu poskytla posudek soukromých fotografií žalobkyně. Magazín Meduza vypátral 2 členy této komise – Alexe Frosta, kněze a ředitele organizace „Společenství pravoslavných intelektuálů“ a Tamaru Beršeněvovou, autorku knihy „Projekt koncepce duchovní a morální výchovy ruské mládeže“. Evidentně tedy byla expertní komise nezávislí :-).

Jiří Koubek

Tagy: ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem