Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Stovky duhových dětí čekají už rok na právní jistotu

Pátek, 18. Září, 2015

chyba_systemu

Před rokem byla 27 poslanci napříč politickým spektrem předložena novela zákona o registrovaném partnerství, která by umožnila osvojení dítěte druhého nebiologického rodiče. Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) se od té doby pokusila hned několikrát přesvědčit zákonodárce, aby novelu již dále neodkládali a začali se jí zabývat. Za celých 12 měsíců členové dolní komory však necítili nutnost právní nejistotu stovek dětí řešit.

PROUD se spolu s hlavní předkladatelkou zákona Radkou Maxovou (ANO) pokusil zařadit novelu zákona o registrovaném partnerství několikrát jako pevný bod programu schůze, to znamená, že by ji zákonodárci již nemohli dále odsunout.

Při posledním pokusu na plénu v polovině května byla sice novela podpořena většinově poslanci ANO, KSČM či tehdejšího Úsvitu přímé demokracie, zablokovali ji však poslanci KDU-ČSL, ODS a TOP09. Nemilým překvapením bylo negativní stanovisko klubu ČSSD.

„Bylo to pro nás další zklamání v řadě, měsíc za měsícem se ukazuje, že značná část českých poslanců nepovažuje život stejnopohlavních rodin za důležitý. Poslance nepřesvědčila ani 60 % podpora české veřejnosti v letošním výzkumu CVVM nebo jednoznačná podpora veřejnosti odborné, za příklad uveďme vedoucího katedry psychologie Masarykovy univerzity prof. PhDr. Zbyňka Vybírala, Ph.D., nebo ředitelku Institutu náhradní rodinné péče PhDr. Petru Winnette, Ph.D.,“ uvedl koordinátor platformy PROUD Jan Kozubík.

Dodal, že Česká republika tak postupně zaostává za ostatními zeměmi Evropy: „Nejen země západní Evropy a Skandinávie jsou v právech LGBT komunity daleko před námi, nevyjímaje katolické Irsko nebo Španělsko, ale také některé postkomunistické země, jako například Slovinsko či Estonsko, které již osvojení dětí stejnopohlavními páry zlegalizovaly.“

Co by novela přinesla?

Pokud bude schválena, přestane v České republice žít přes 900 dětí v právní nejistotě a bez sociálních jistot (zastupování u lékaře, ve škole, sirotčí důchod, dědění v první linii atd.), které mají ostatní děti. Rodiče stejného pohlaví pak také získají v tomto ohledu rovnocenné postavení před zákonem.

Novela by měla umožnit osvojení dítěte partnera v registrovaném partnerství tím druhým, nebiologickým rodičem a má silnou podporu mnoha významných osobností napříč naší politickou a uměleckou scénou. (více viz kampaň Různé rodiny, stejná práva http://stejnarodina.cz/foto-a-video.html)

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Jiří Koubek

Tagy: , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem