Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Teplé rodiny a děti pod stromeček?

Středa, 21. Prosinec, 2016

titulka

V září tohoto roku vydal Zdeněk Sloboda knihu s názvem „Dospívání, rodičovství a (homo)sexualita“ (nakladatelství Pasparta). Autora jste asi měli možnost vidět v posledních několika letech v různých mediálních pútkách (Máte slovo, DVTV, Události, komentáře, Hydepark ČT24, ad.), kde se zastával zlepšení práv dětí dvou tatínků a dvou maminek. „Tématu duhových rodin se věnuju nejen aktivisticky, ale i odborně už přes šest let a všeobecně postavení LGBT lidí v naší společnosti přes deset. Jsem proto rád, že mě nakladatelství oslovilo a dalo mi možnost pro ně knížku napsat, i když to byl, doslova, porod,“ řekl nám s úsměvem Zdeněk Sloboda, který je jinak sociolog přednášející na vysoké škole.

sexualita-obalka_obalkaVedle kapitoly, která se zabývá rodičovstvím dvou žen nebo dvou mužů (jaké problémy řeší, než se rodiči stanou, a jaké řeší poté), se Zdeněk věnuje i vyrůstání mladých gayů, leseb, bi a trans lidí v rodinách a ve škole. Zabývá se coming outem nebo projevy diskriminace ve škole. S oblastí školství má velké zkušenosti, jelikož od roku 2011 jezdí v rámci Duhových seminářů organizace PROUD po Česku a diskutuje se středoškoláky o životě a právech LGBT lidí u nás. „V loňském výzkumu PROUDu mezi 1300 školáky vyšlo, že různé homofobní narážky, vtípky a nadávky slýchávají prakticky všichni bez ohledu na to, jestli jsou nebo nejsou LGBT. Co hodně překvapilo, je, že třetina slyší podobné věci i od vyučujících. Jeden příběh z dotazníku jsem dal i do knihy, kdy gay teenager a jeho hetero spolužák byli od učitelky před všemi za společný pozdní příchod počastováni poznámkou, že si to strkali do prdele.“ Zdeněk proto věří, že jeho kniha, která je určena nejen všem, co mají o téma(ta) zájem, ale také právě vyučujícím nebo sociálním pracovníkům a pracovnicím, bude napomáhat většímu pochopení a přispěje ke snížení počtu nepříjemných nebo přímo diskriminačních situací v běžném životě LGBT lidí (nebo těch, co jsou za ně považováni).

Máte-li vy nebo někdo z vašeho okolí o téma homosexuality a její širší chápání ve společenských (ale i historických a právních) souvislostech zájem, a zajímá vás také jak je to s „jinou“ sexualitou během dospívání v rodině, ve škole, v partnerství, ale i při snaze stát se rodiči, pak je kniha Zdeňka Slobody „Dospívání, rodičovství a (homo)sexualita“ zajímavým a vhodným dárkem.

PS: V knize se nedočkáte žádných obrázků, ale zato na jednom místě najdete setříděných mnoho různorodých a zajímavých informací k tématu, čímž je jinak poměrně útlá knížka v našem prostředí ojedinělá.

Knížku „Dospívání, rodičovství a (homo)sexualita“ koupíte ve všech dobrých knihkupectvích, nebo online třeba v knihkupectví Kosmas.

sexualita-obalka_obalka_cela sexualita-obsah_komplet

Jiří Koubek

Tagy: , , , , , , , , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem