Vyhledávání

Červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čer    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Testování, homofobie a prevence

Středa, 19. Prosinec, 2012

red_ribbon

Úvodem berlínského jednání o HIV prevenci v gay komunitě prezentovala Susanne Strömdahl připravovaný dokument Evropského centra pro kontrolu nemocí (ECDC) o komprehenzivním přístupu k prevenci u mužů majících sex s muži (MSM) v evropských zemích.

Na projektu se kromě švédského Karolinského institutu podílí skupina behaviorálních odborníků britského projektu Sigma Research a Mezinárodní společnost pro výzkum sexuálně přenosných chorob (ISSTDR). Účastníci jednání však s lítostí konstatovali, že jak muži mající sex s muži, tak i HIV pozitivní tvoří v týmu projektu menšinu. Navíc Světová zdravotnická organizace (WHO) v posledních pěti letech vydala k prevenci u mužů majících sex s muži dva dokumenty, z nichž jeden (poměrně obsáhlý) je zaměřen přímo na evropský region. Přínosem plánovaného dokumentu by snad mělo být větší zaměření na vyhodnocení účinnosti užívaných preventivních programů a také diskuse o možnostech většího využívání moderních preventivních technologií (léčba jako prevence, postexpoziční a preexpoziční profylaxe, komplexní prevence a léčba dalších sexuálně přenosných nemocí, sexuální role v závislosti na HIV stavu a virové náloži atd.). K vyhodnocení preventivních programů uvedl francouzský delegát, že nelze používat tradiční medicínské metody důkazů (evidence based medicine), ale spíše sociální přístup. Diskutováno bylo i téma komunitní virové nálože. Jde o problematický epidemiologický termín, který může mít efekt celospolečenský, ale pro individuální prevenci může vytvářet riskantní pocit falešného bezpečí. Zajímavý, ale možná kontraproduktivní je nápad německé AIDS Hilfe vyšetřovat virovou nálož u HIV pozitivních mužů k preventivním účelům.

Ani moderní preventivní technologie nezmění nejvýraznější překážky při uplatňování preventivních metod, kterými jsou homofobie a internalizovaná homofobie. Ty v řadě zemí dokonce v posledních letech narůstají.

Ruská psychiatrie odmítá akceptovat Mezinárodní klasifikaci nemocí a považuje za chybu, že homosexualita nepatří mezi sexuální deviace, které vyžadují léčení (obvykle ústavní). Podivnou vyšetřovací metodou, jak zjistit v Rusku homosexuální orientaci u mužů, je že pacient je požádán, aby zapískal na prsty. Pokud to neumí, tak je homosexuál a je odeslán na léčení. Ruský aktivista, který působí v prevenci asi deset let, řekl, že v důsledku obavy z reakcí okolí se dosud nevyoutoval ani ve své rodině. Řecký účastník, muž kolem 30 let, uvedl, že i on byl před několika lety hospitalizován na psychiatrii kvůli své orientaci. 4

Stupeň internalizované homofobie je obvykle mnohem vyšší než by odpovídalo stavu společnosti. Pokud třeba dvacet procent lékařů odmítá akceptovat gay pacienta, tak těch gayů, kteří se budou obávat lékaři svou orientaci přiznat, bude mnohem více než dvacet procent.

S homofobií souvisí i potíže při financování preventivních projektů. Východoevropské organizace jsou odkázány na financování z tzv. Globálního fondu, případně jiných západoevropských nadací. V řadě z nich tato podpora v brzké době končí. Nutno však říci, že zatím jim tyto prostředky umožňují vytvářet profesionální strukturu, o níž se nám, ze střední Evropy, ani nesní. S krácením zdrojů rezignovala velká rumunská organizace Accept na zdravotní prevenci. Zajímavá je zkušenost řecká, kde hlavní podpora gay preventivních organizací je z privátních zdrojů včetně komerční sféry pocházející či patřící ke gay komunitě a také farmaceutických firem.

V části věnované komunitnímu testování byl představen evropský projekt HIV-Cobatest, mezi jehož osm řešitelů patří i český tým (Sexuologický ústav 1.LF UK a Česká společnost AIDS pomoc). Belgický zástupce z organizace Sensoa upozornil na to, že pravidelné HIV testování sice zamezí vzniku pozdních HIV diagnóz, ale nesnižuje počet nových infekcí. V jejich biobehaviorální studii jeden ze šesti gayů (přesněji MSM) nevěděl o své HIV infekci. Většina z nich přitom byla jako negativní testována 6-12 měsíců před provedením studie. Otázkou je kvalita předtestového poradenství. Někdy negativní výsledek vytváří pocit falešného bezpečí. To platí zejména pro partnerské testování, kdy vzájemný negativní HIV test berou muži často jako důvod k nechráněným análním stykům v budoucnosti. Stálé partnerské vztahy s nechráněnými styky považuje za vysoce rizikové chování, protože monogamie je častěji deklarovaná než uskutečňovaná. Švédi doporučuji, aby případný kontrakt partnerů o sexuální monogamii byl mnohem širší a směřoval k veřejnému se přihlášení k partnerovi (vodění za ruku, polibky na veřejnosti, otevřenost v zaměstnání a původní rodině). V této souvislosti jsem si vzpomněl na naše deset let staré zjištění, že muži, kteří měli stálého partnera, se při styku s náhodným partnerem (pokud ho měli) chovali rizikověji než muži bez partnerského vztahu. Jako vysvětlení mne tehdy napadlo, že už si v trvalém partnerství zvykli na nechráněný sex a nechtěli to měnit.

Bylo doporučeno zvýšit informovanost o projevech akutní HIV infekce (primoinfekce) v komunitě gayů, protože v důsledku velmi vysoké virové nálože je i nejvyšší infekčnost. Příznakem je hlavně několik dnů trvající horečka (nad 38 stupňů), která se objeví obvykle 2-4 týdny po nechráněném análním styku. Může být přítomno zduření mízních uzlin na různých místech těla a další chřipkové příznaky. Pokud má nějaký muž podezření na čerstvou nákazu, tak by se měl vždy vyvarovat rizikových styků.

Katalánský zástupce uvedl, že hlavním finančním limitem pro jejich poradnu je počet konfirmačních Western Blot testů, které jsou poměrně drahé a v případě anonymity je nehradí pojišťovny. Při množství 5000 otestovaných mužů majících sex s muži, mají kolem 100 nově zjištěných HIV pozitivních (což se příliš neliší od naší poradny, kde máme asi 20 pozitivních gayů na 1000 testovaných). V případě podezření na akutní HIV infekci doporučuje vyšetřovat raději PCR test, protože ten reaguje dříve než klasický konfirmační Western Blot.

Protože nárůst HIV infekce souvisí s šířením syfilis, tak se hovořilo o tom, jak časté testování na syfilis by u gayů mělo být doporučovánoa jak časté je ekonomicky efektivní. Většina představitelů západních zemí byla překvapena, že u nás není možné anonymní a bezplatné testování na syfilis (alespoň pro gay komunitu). Na druhou stranu to není obvyklé ani v řadě dalších středoevropských zemí. Podobně byli často překvapeni, že není dostupné bezplatné očkování pro gaye proti žloutence typu B. Diskutována byla i možnost sexuálního přenosu žloutenky typu C. Dosud se věřilo, že je omezen na specifické aktivity jako zraňující sadomasochistické praktiky, anální fisting, soulož při menstruaci. Nárůst této nemoci u HIV pozitivních MSM (u nás až 10%), kteří nemají zkušenost s injekční aplikací drog či steroidů, ale vede k podezření, že může jít o dosud nerozpoznaný vyšší výskyt v gay komunitách. Epidemiologický projekt zaměřený na četnost hepatitidy C chystají v Dánsku.

V západní Evropě včetně Německa dochází ke zvýšenému zneužívání návykových látek u gayů. Nezdá se, že by to souviselo s nárůstem homofobie (v minulosti bylo prokázáno, že problematické pití či užívání drog nejvíce souviselo s internalizovanou homofobií). Svou roli může hrát vliv americké komunity, kde abuzus drog u gayů byl vždy vyšší než v Evropě. Odráží to i nová ediční řada AIDS-Hilfe, která je zaměřena na sex a drogy.

Internetové poradenství se zaměřilo na aktivity Planet Romeo (též GayRomeo), největší gay seznamovací portál pro (nejen) německy mluvící země. Připomíná tedy náš iboys.cz, i když počet profilů je mnohonásobně větší. Existuje v něm síť poradců, kteří odpovídají na dotazy týkající se prevence. Všichni tuto činnost vykonávají jako dobrovolníci, i když někteří z nich pracují v AIDS-Hilfe a podobných sdruženích. Dotazy a odpovědi jsou ale jen individuální, nejsou přístupné pro ostatní čtenáře (ale zřejmě ani pro evaluaci). Pouze některé nejčastější jsou zařazeny do kategorie nejčastějších dotazů (FAQ). V plánu je rozšíření i poradců o vyslovené laiky (zkušení radí méně zkušeným), ale je obava, jak se udrží kvalita poradenství a zda budou čtenáři schopni rozlišit, kdy radí poradce s odborným zázemím a kdy laik. Internetové poradenství na Planet Romeo není exkluzivní. V Německu existují i další jeho formy, některé i v rámci chatu.

Poradci zásadně nevstupují do probíhající diskuse mezi potenciálními partnery na síti. Je to stejné, jako kdyby streetworker na holandě sledoval pár odcházející do křoví. Anebo kdybyste v dark roomu někoho oslovili s tím, že si budete povídat o sexu. Komunikace před sexem odráží často různé fantazie a nemusí být vždy realitou.

V Bělorusku se setkali s tím, že poradci zneužívali svou aktivitu k navazování osobních erotických vztahů. V Belgii podobný internetový projekt spustili se zaměřením na klienty z řad homosexuálních prostitutů.

Při internetových aktivitách je třeba oddělit osobní a preventivní aktivity, zejména na facebooku. Někteří mladí a vzdělaní aktivisté přeceňují význam prevence na internetu a nepovažují osobní práci během streetworku, letáky, brožury, postery a pohledy, prevenci v tištěných médiích za důležitou. I když gayové mají přístup k internetu častější než ostatní populace, tak by neměla prevence na internetu zůstat jedinou formou. Navíc internet obsahuje mnoho zavádějících a nepravdivých informací.

Také zazněla informace o nejbližší evropské akci. Europride se uskuteční ve francouzském Marseille (údajně nejvíce homofobní francouzský region) v červenci 2013. Jeho součástí má být třídenní konference LGBT, human rights and health, preventivní stánek sdružení AIDES nabízející testování na HIV, syfilis, žloutenku typu C (na B jsou tam skoro všichni už očkování) a postexpoziční profylaxi. Na plážích plánují terénní práci včetně testování rychlými testy.

MUDr. Ivo Procházka, CSc.
Česká společnost AIDS pomoc
www.aids-pomoc.cz

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem