Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Tipy na LGBT filmy festivalu Jeden svět

Úterý, 24. Únor, 2015

titulka

Příští týden odstartuje v Praze festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2015 pořádaný organizací Člověk v tísni. Jako každý rok nabízí v programu také dokumenty, věnující se právům LGBT menšiny. Jako tradičně vám přinášíme tipy na filmy z aktuální nabídky.

Putinovy „Děti 404″ (Children 404)
Pavel Loparev, Askold Kurov / Russia / 2014 / 76 min.

Pokud jste nestihli tento zajímavý dokument o „nechtěných“ dětech současného Ruska na Mezipatrech, včele doporučujeme shlédnout v rámci programu festivalu Jeden svět.

V roce 2013 přijalo Rusko zákon proti „propagaci homosexuality“ mezi mládeží. Mladí gayové a lesby se tak stali „chybou systému“ a jejich šikana získala posvěcení z nejvyšších míst. Internetová stránka Děti 404, kterou založila Elena Klimovová, zveřejňuje vzkazy mladých lidí, kteří se kvůli své orientaci stávají oběťmi drsné šikany. Tvůrci filmu rozdali několika těmto dětem kamery, aby natočily, jak žijí. Autentické videodeníky prokládané rozhovory vytvářejí mrazivý obraz ruské současnosti. Zatímco Klimovová je v Rusku perzekvována a tamní projekce snímku byly rozehnány policií, na prestižním festivalu Hot Docs si film vysloužil bouřlivé ovace a na českém QFF Mezipatra Diváckou cenu.

Více informací a časy projekcí + nákup vstupenek na webu festivalu…

Zas a znovu (Once Again)
Ana Opalić, Noah Pintarić / Croatia / 2014 / 62 min.

Pět přátel – čtyři lesbické ženy a jeden transsexuál – v průběhu sedmi let. Pět cest ke šťastnému vztahu. Vztahy Mimy, Heleny, Ivany, Any a Noaha se neustále rozpadají a přeskupují. Milostné tápaní, konfliktní touha po intimitě a svobodě zároveň se spojuje s palčivou otázkou společenského (ne)přijetí leseb a translidí v současném Chorvatsku. Osobní rozhovory zrcadlí niterné i vnější proměny všech hrdinek příběhu, které spojuje touha po dlouhodobém vztahu i boj za práva gay a lesbické komunity na politické úrovni.

Více informací a časy projekcí + nákup vstupenek na webu festivalu…

Písničky pro Alexis (Songs for Alexis)
Elvira Lind / Denmark / 2014 / 74 min.

Osmnáctiletý Ryan z Long Islandu je úspěšným hudebníkem, bloggerem a aktivistou za práva translidí. Rodiče ho ve všech jeho aktivitách podporují, včetně rozhodnutí o změně identity. Ryanova přítelkyně a osudová láska Alexis žije na západě USA, ale díky Skypu jsou v neustálém kontaktu. Jejich vztah však musí přestát kromě vzdálenosti i homofobní reakci ze strany Alexisiných rodičů. Intimní, až deníkový záznam o jedné velké lásce a cestě nerozlučné dvojice Amerikou k dospělosti provázejí Ryanovy milostné písničky pro Alexis.

Více informací a časy projekcí + nákup vstupenek na webu festivalu…

Poslední opona (Before the Last Curtain Falls)
Thomas Wallner / Belgium, Germany / 2014 / 88 min.

Ravelovo Bolero zaznívá nočními ulicemi belgického Gentu, kde se odehrává poslední uvedení „Gardenie“. S úspěšným pohybově-divadelním představením, ve kterém hlavní role zastávají postarší transgender a drag queens performeři, vystupoval ansámbl ve více než dvaceti zemích světa. Nyní se po dvou letech vrátil domů a ke svým běžným povinnostem se musí odebrat i účinkující hvězdy, jejichž osudy inspirovaly tvůrce představení. Obrazově působivý snímek kombinuje části záznamu poslední show se střípky barvitého života několika vybraných umělců a umělkyň a skládá tak vrstevnatý obraz živé queer historie.

Více informací a časy projekcí + nákup vstupenek na webu festivalu…

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět probíhá v Praze od 2. do 11. března a poté se vydá i do 33 měst v ČR. Mimo to nabízí i zajímavou alternativu s názvem „Promítej i ty!“, kdy umožňuje zapůjčení festivalových filmů, jejich projekci pro přátele tak může uspořádat kdokoli. Více informací na webu festivalu www.jedensvet.cz.

plakat

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem