Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Trochu statistik před konferencí o AIDS

Čtvrtek, 26. Červenec, 2012

red_ribbon

Světová agentura UNAIDS v předvečer světové AIDS konference ve Washingtonu zveřejnila aktuální statistiky rozšíření HIV infekce.

Na celém světě žije dnes 34 miliónů HIV pozitivních osob, tedy zhruba tolik lidí, kolik žije v Kanadě. Dvě třetiny z nich žijí v subsaharské Africe, následuje Asie a východní Evropa (včetně střední Asie). Celkový počet lidí žijících s HIV se i přes snížený nárůst nových případů dále zvyšuje, především proto, že v důsledku léčby klesla celosvětově i úmrtnost na HIV.

Jen za poslední rok stoupl počet HIV pozitivních osob, které potřebují léčbu a mají k ní přístup o 20%. Přístup k léčbě má dnes již více než osm miliónů infikovaných. Poněkud překvapivý je v této souvislosti rozdíl mezi Afrikou a regionem východní Evropy a střední Asie. Zatímco v Africe má přístup k léčbě 56% HIV pozitivních, tak v zemích bývalého Sovětského svazu to není ani každý čtvrtý (23%). Zřejmě to souvisí s tím, že uživatelé drog (včetně bývalých), ale i homosexuální muži, nejsou pro tamní úřady i odborníky plnohodnotnými lidmi, kteří si „zaslouží“ řádnou zdravotní péči. V ČR má přístup k léčbě každý, kdo má české zdravotní pojištění (tedy automaticky všichni čeští občané, pokud nejsou pojištěni v jiné zemi Evropské unie, a všichni legálně zaměstnaní cizinci). Léčba není dostupná pro ilegální a nepojištěné cizince, což jsou často právě Ukrajinci a občané z dalších postsovětských republik.

Za posledních deset let se celosvětově podařilo snížit počet nových HIV infekcí o 20%, což znamená, že každý rok se HIV nakazí 2,5 miliónů osob. U dětí je toto snížení dokonce ještě vyšší, dosahuje až 24%. Hlavní podíl na tomto snížení má právě větší rozšíření protivirové léčby, která snižuje i riziko přenosu. Dvě pětiny nově nakažených byly ve věku 15-24 let. Stále nejvíce nových případů zaznamenává Afrika (1,7 miliónu), ale země bývalého sovětského impéria vykazují stále rychlejší nárůst – 170 000). I toto snížení však znamená 7000 nových infekcí denně, tedy každou minutu pět nových nákaz virem HIV.

Ještě rychlejší je procentuální nárůst v ČR, kde v průběhu zmíněných deseti let se zvýšil počet nových případů o 300% (z 51 případů v roce 2001 na 153 nových infekcí v roce 2011). Samozřejmě jde o růst z velmi malých čísel. Otázkou je, zda a kdy se bude zmírňovat. Tento rok lze očekávat, že nárůst dosáhne (nebo spíše ještě překročí) dosud rekordní počet nových případů v roce 2010, kdy bylo diagnostikováno 180 nových pacientů s HIV. Na tomto nárůstu se nejvíce podílí homosexuální přenos. V tom ČR kopírují i další země střední Evropy – Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko, o něco nižší čísla jsou na Slovensku. Příznivou zprávou je, že počet pozdě diagnostikovaných infekcí u homosexuálních mužů v naší zemi není vyšší než 10% a většina se tedy dočká léčby včas. Varující nárůst zaznamenaly v loňském roce i Řecko a Rumunsko, kde došlo k několikanásobnému zvýšení nových případů HIV mezi injekčními uživateli drog.

Na AIDS zemře ročně 1,7 miliónů osob, což je pokles o 24% proti roku 2005. Hlavní příčinou úmrtí HIV pozitivních je celosvětově tuberkulóza. V ČR onemocnělo AIDS 350 osob, z toho 181 v souvislosti s touto diagnózou zemřelo. Od roku 2000 se obvykle jednalo o osoby pozdě diagnostikované nebo nespolupracující při léčbě. Počet úmrtí na AIDS je ve východní Evropě desetkrát vyšší než v Evropě západní a střední.

46 zemí má ve své legislativě restrikce při vstupu nebo pobytu HIV pozitivních. Jsou to hlavně islámské země, země východní Evropy a střední Asie. Ze zemí v regionu EU je zmíněna pouze Andora, Litva a Slovensko.

Kromě nezbytné zahraniční pomoci rozvojovým zemím je pozitivním faktem, že i jejich vlády se začínají podílet na spoluodpovědnosti. Během let 2006-2011 zvýšilo 80 zemí svůj rozpočet na řešení problematiky HIV/AIDS o více než 50%. Premiantem je jižní Afrika, která tento rozpočet zvýšila čtyřikrát, zahraniční pomoc v této zemi činí jen 20% celkových výdajů. Tato země je rovněž významným producentem generických léků proti HIV. Mezinárodní pomoc rozvojovým zemím zůstala loni na úrovni roku 2008 a přesáhla osm miliard US dolarů/rok.

Český rozpočet na HIV/AIDS se za stejné 2006-2011 období snížil z 22,5 miliónů Kč na tři milióny. Je třeba přiznat, že od té doby úhradu některých laboratorních výkonů, dříve hrazených z tohoto rozpočtu, převzaly zdravotní pojišťovny. Pokud však porovnáme vývoj ČR třeba s Makedonií, tak na počet obyvatel má Makedonie zhruba poloviční výskyt HIV, ale z domácích zdrojů dává na HIV přibližně dvojnásobek českého rozpočtu. Kromě toho má však stále ještě příjem ze zahraniční pomoci.

MUDr. Ivo Procházka, CSc.

Jiří Koubek

Tagy: ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem