Vyhledávání

Srpen 2018
Po Út St Čt So Ne
« Čec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

V Anglii a Walesu oslavili rok stejnopohlavních manželství

Pondělí, 6. Duben, 2015

prstynky_titulka

29. března uplynul přesně rok od chvíle, kdy v Anglii a Walesu vstoupil v účinnost zákon o manželství osob stejného pohlaví. Ve Skotsku pak zákon platí od 16. prosince 2014, Severní Irsko zatím umožnit manželství stejnopohlavním párům neplánuje.

Statistiky jsou zatím k dispozici pouze za první 3 měsíce platnosti zákona (konkrétně za období 29.3.2014 – 30.6.2014), kdy vstoupilo do svazku manželského 1409 párů stejného pohlaví. Lesbické páry tvořily 56 procent manželství, zbývajících 44 procent byly gay páry. Statistiky za celý rok 2014 budou k dispozici v nejbližší době.

Prosazení zákona v relativně konzervativní Anglii nebylo vůbec snadné. Registrované partnerství zde sice páry stejného pohlaví mohly uzavírat již od roku 2005, ale k legislativnímu posunu k plnohodnotnému manželství se politici stavěli chladně.

Kampaně aktivistů za zavedení manželství začaly v roce 2008, kdy nejdříve ve Skotsku vznikla kampaň Equal Marriage, za kterou stála organizace Equality Network. V Anglii a Walesu pak v roce 2010 začala kampaň  Equal Love, organizovaná novinářem a politikem britské strany Zelených Peterem Tatchellem.

Později v roce 2012 se k nim přidaly další 2 významné kampaně – Coalition for Equal Marriage a Out4Marriage. Coalition for Equal Marriage založil gay pár Conor Marron a James Lattimore jako reakci na křesťanskou protikampaň Coalition for Marriage.

Za úspěšnou mediální kampaní Out4Marriage pak stál Benjamin Cohen, novinář, zakladatel jednoho z nejčtenějších LGBT informačních portálů Pinknews.co.uk. Kampaň si vzala za cíl hlavně změnit pohled veřejnosti na stejnopohlavní manželství prostřednictvím zveřejňování videospotů na Youtube a jiných sociálních sítích, ve kterých běžní britové, ale především také britští politici, osobnosti a celebrity vyjadřovali podporu stejnopohlavním manželstvím. Kampaň byla velmi úspěšná, velkou část britské veřejnosti překvapilo, že se do kampaně zapojily a manželství podpořily i osobnosti a politici, považovaní za velmi konzervativní. A není sporu o tom, že právě podpora mediálně známých a společensky uznávaných osobností dokáže veřejné mínění značně ovlivnit. Zde na ukázku 2 spoty s vyjádřením podpory manželství osob stejného pohlaví, více o kampani Out4Marriage se můžete dozvědět z videa na konci tohoto článku.

Boris Johnson, starosta Londýna, Konzervativní strana

Richard Branson, podnikatel a miliardář, vlastník impéria Virgin (více než 400 firem)

V České republice se zatím o stejnopohlavních manželstvích neuvažuje, nicméně poslanecká sněmovna by měla projednat návrh novely zákona o registrovaném partnerství, jež by umožnil osvojení dítěte partnerky nebo partnera. Více informací zde…

Zde se můžete podívat na video z akce Pride Voices, organizované při Prague Pride 2014, kde Benjamin Cohen (novinář, zakladatel Pinknews.co.uk, leader kampaně Out4Marriage) popisuje, jak fungovala kampaň Out4Marriage.

/div>

Jiří Koubek

Tagy: , ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem