Vyhledávání

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
« Srp    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

V Praze před ruskou ambasádou budou lidé protestovat proti útlaku sexuálních menšin a trans* osob v Čečensku

Úterý, 25. Duben, 2017

World_Russia_Flag_of_the_Russian_Federation_035272_

Ve čtvrtek 27. 4. 2017 v 19:00 se před ruskou ambasádou v Praze sejdou aktivisté a aktivistky, aby dali najevo svůj odpor proti státnímu pogromu zaměřenému proti sexuálním menšinám a trans* osobám v Čečensku. Zaznějí básně a projevy v češtině a ruštině a protestující zapálí svíčky u duhové vlajky na památku obětí.

Protest, organizovaný Mladými zelenými, začne projevem předneseným v češtině i v ruštině, ve kterém zazní kritika jak čečenského vůdce Kadyrova, tak ruského prezidenta Putina, a který současně vyjádří solidaritu s oběťmi a vyzve českou vládu i vlády ostatních států, aby Čečencům prchajícím před homofobním a transfobním terorem poskytly azyl. Po přečtení projevu dostanou prostor současní básníci a básnířky se svou aktivistickou poezií a přítomní uctí památku obětí zapálením svíček.

„Je pro mě bolestné číst výpovědi čečenských homosexuálů, kteří unikli tamnímu policejnímu teroru. Kadyrov zde upevňuje svoji moc odporným způsobem a Putin jej nechává jednat. Nemůžeme a nesmíme mlčet,“ říká Alena Bezoušková, mluvčí pražských Mladých zelených.

„Svou akcí se vymezujeme proti jednání čečenské policie, která postupuje pod vedením autoritativního vůdce Ramzana Kadyrova. Současně se chceme ohradit vůči vyjádření prezidenta Putina, který stále popírá, že by o čečenských represích proti sexuálním menšinám a transgender osobám věděl.” uvedl Petr Doubravský, spoluorganizátor akce.

„Chtěli bychom vyjádřit solidaritu s oběťmi a apelovat na českou vládu, aby poskytla azyl lidem prchajícím z Čečenska a Ruska kvůli homofobnímu a transfobnímu násilí,” dodal Petr Pávek, mluvčí Mladých zelených.

Ruské noviny Novaja Gazeta otiskly 1. dubna zprávu o systematickém policejním stíhání sexuálních menšin v Čečensku[1]. Zpráva popisuje masivní zatýkání více než 100 lidí a dokonce upozorňuje na 3 ztráty na životech. Zpráva, kterou ihned otiskl Guardian, Washington Post nebo New York Times, vzbudila zděšení a vyvolala protesty proti tomuto jednání po celém světě.

V čečenské společnosti je menšinová sexuální orientace dlouhodobě tabuizovaným tématem. Masové zákroky proti sexuálním menšinám však začaly po tom, co ruská aktivistická skupina GayRussia, požádala o povolení uspořádat na Kavkazu pochod hrdosti[2].

Mluvčí Ramzana Kadyrova pravdivost podobných zpráv popírá. Ve výroku jeho mluvčího Alvi Karimova se navíc odráží nenávistný postoj, který Kadyrov v Čečensku podněcuje: „I v případě, že by v Čečensku takoví lidé existovali, právně donucující síly by proti nim nemuseli nijak zakročovat, protože jejich vlastní příbuzní by je poslali někam, odkud není návratu“. Ruský prezident Putin podle New York Times označil zprávy za pomluvy, později je popřel i prostřednictvím svého mluvčího[3]. Publicisté z novin Novaja Gazeta se podle Guardianu nyní bojí o svou bezpečnost[4].

Facebooková událost: www.facebook.com/events/1841043999489741/

Jiří Koubek

Tagy: ,Komentovat

Kucharka FM

Video týdne

Nejčtenější

Facebook

iBoys iGirls praguepride aids-pomoc mezipatra proudem